5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Objevujeme přírodu

Objevujeme přírodu

Autor: Marie Těthalová | Datum: 4.1.2013 | Vydání: 1/2013

Které dítě se snáze naučí to, co mu předkládáme? To, které „jen“ učíme, nebo to, jež se může z nových věcí radovat a ponořit se do nich?

Objevujeme přírodu

Otázka zní banálně. Ano, všem nám je jasné, že bychom měli dětem umožnit, aby se učily prožitkem, ale praxe může být někdy jiná. Kniha Josepha Cornella aplikuje tento přístup na environmentální výchovu. Cornell ve své knize představuje model plynulého učení, jež má čtyři fáze: probuzení nadšení, zaměření pozornosti, přímý prožitek a sdílení inspirace. Jednotlivými fázemi nás provází a vysvětluje, jak navodit žádoucí atmosféru. A nedělá to suše, nýbrž prostřednictvím činností, jež můžeme uskutečnit s dětmi, ale i sami. K hrám, jež jsou v knize popsány, většinou nepotřebujeme žádné vybavení, ačkoli se hodí oblečení, jemuž nevadí nějaká ta skvrna od trávy nebo hlíny. Ovšem je tu jedna věc, bez níž se dospělý, který se dětem snaží přiblížit krásy přírody, neobejde – vlastní nadšení pro věc. Na to Cornell skutečně apeluje. Říká, že chceme-li v lidech vzbudit našení pro přírodu, musíme být pro přírodu sami zapáleni. Také zdůrazňuje, že musíme myslet na potřeby a preference těch, s nimiž pracujeme. Důležité je podle něj též to, abychom lidi, s nimiž pracujeme, brali takové, jací jsou. Zní to možná jako banální rady, ale Cornell tvrdí, že kouzlo tkví nejen v hrách, jež vytvořil a shromáždil, ale také v přístupu.

Kniha v sobě kombinuje rádce a průvodce environmentální výchovou s dokumentem. Najdeme v ní řadu dobových fotografií, jež vznikly na Cornellových workshopech. Jsou svým způsobem úsměvné, ale také skvěle ilustrují nadšení, jež hry a činnosti v účastnících vzbudily. Děti, s nimiž budete hrát Cornellovy hry, určitě vypadají jinak, ale budou mít v očích stejnou radost z poznávání přírody a jejích krás. Zkuste to také. Inspiraci najdete v knize Josepha Cornella.

Joseph Cornell - Praha, Portál 2012


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666