5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Otcem i po rozvodu

Otcem i po rozvodu

Autor: Jana Pokorná | Datum: 3.10.2012 | Vydání: 8/2012

Ze statistik lze vyčíst, že přibližně polovina manželství v České republice končí rozvodem. A i když se u nás pomalu „zabydluje“ model střídavé nebo společné porozvodové péče o děti, mnozí lidé a dokonce i někteří odborníci považují stále za ideální model, kdy děti po rozvodu „připadnou“ matce a k otci jezdí jednou za dva týdny na víkend a pak třeba na část letních prázdnin.

Otcem i po rozvodu

Není divu, že se někteří otcové cítí po rozvodu odsunuti, vyloučeni ze života svých dětí. Psychoterapeut Peter Ballnik ve své knize nabízí pomocnou ruku mužům, kteří by rádi zůstali plnohodnotnými otci, i když se jejich manželství rozpadlo. Jeho knížka ale není jen pro muže. I ženy v ní najdou leccos užitečného – například vysvětlení, v čem je otec pro dítě důležitý a proč je dobré umožnit muži, s ním již nežijí, aby se podílel na výchově.

Ballnik v úvodních kapitolách vysvětluje, čím během rozvodu procházejí děti, co se jim honí v hlavě a čeho se obávají. Dětská fantazie je skutečně velmi bujná, a proto si děti, kterým rodiče nevysvětlí, co se děje, mohou vytvářet své vlastní scénáře. Předškolní děti, jejichž myšlení je přirozeně egocentrické, pak mohou jako „viníka“ vnímat sebe. „Zlobil jsem, proto je táta pryč,“ mohou si říkat. Podobné myšlenky napadají i starší děti. Ballnik tyto procesy přibližuje pomocí kazuistik, které ostatně najdeme i v dalších kapitolách. Velmi zajímavá je kapitola uvedená myšlenkou, že by rozvedení manželé měli nadále tvořit rodičovský tým. Je to přirozené, už proto, že děti jsou jejich společným „dílem“, ale samozřejmě je to také velmi těžké. Ballnikovou knihou se jako červená nit vine myšlenka, že otec je pro děti důležitý. A na to by ani jeden z rodičů neměl rezignovat. Otcům Ballnik radí, jak by si měli zajistit důležité místo v životě svého potomka, a matkám zase vysvětluje, že to, že otec dělá s dětmi něco jinak, nemusí být automaticky špatně.

Na knize Otcem i po rozvodu je sympatické, že její autor nementoruje, ale velmi lidsky a přístupně čtenářům vysvětluje úlohu obou rozvedených rodičů v životě dítěte. I když v názvu zmiňuje matky, neznamená to, že jich se otázky, na něž se v knize snaží odpovědět, netýkají. Čtivá kniha bude užitečná i pro pedagogy, kteří mají ve třídě dítě, jehož rodiče se rozvádějí nebo rozvedli. Rozchod rodičů často zasáhne i do chování dítěte ve školce nebo ve škole a pochopit některé projevy nebývá vždycky snadné. I proto by si Ballnikova kniha měla najít své místo také ve školních knihovnách.

Peter Ballnik

Praha, Portál 2012

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 8/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666