5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Vzdělávání v mateřské škole

Vzdělávání v mateřské škole

Autor: Jana Pokorná | Datum: 9.12.2010 | Vydání: 10/2010

Mottem útlé, ale myšlenkově nabité knihy zkušených autorek by se mohlo stát Fulghumovo „Všechno, co znám, jsem se naučil v mateřské školce“.

Vzdělávání v mateřské škole

Samozřejmě v takové, kde učitelky přemýšlejí o dětech, které mají na starost, kde vládne přátelská atmosféra a jejíž zaměstnanci o své práci přemýšlejí. Podnětem k sebereflexi i k rozvíjení schopností a dovedností může být dobrá kniha, například ta, nad kterou se nyní zamýšlím. Autorky se v ní věnují velmi podstatným tématům. Zmíním například komunikaci učitelek a rodičů. I když obě strany mají podobný zájem, všem jde především o to, aby se dětem dobře vedlo a aby se vyvíjely správným směrem, ne vždycky se podaří navázat optimální spolupráci. Práce s malými dětmi stojí a padá s individuálním přístupem ke všem dětem. I této oblasti se kniha věnuje a inspiruje přemýšlení o dětech a jejich osobnostech. A pokud učitelka neví, proč některou věc s dětmi dělá, tedy jaký je cíl její práce, také nedělá svou práci tak dobře, jak by měla. Proto se kniha věnuje i téhle oblasti.

Publikace má v podtitulu slova „školní a třídní vzdělávací program“. Bez toho, že dobře známe děti, kolegyně, prostředí, v němž pracujeme, i své možnosti, můžeme jen těžko stanovit své cíle a hledat cesty, jakými k nim dojdeme. Knížka proto nenabízí manuál, „kuchařku“ pro tvorbu dokumentů, ale spíše průvodce, který nám-učitelkám pomáhá zamyslet se nad svou prací a přístupy. Autorky navíc vycházely ze své pedagogické praxe, proto neradí od stolu, ale popisují strategie a postupy, které se jim osvědčily. Věřím, že pokud se učitelky mateřských škol nechají knihou provázet a inspirovat, budou děti z jejich školky moci v dospělosti říct to, co před lety pravil Robert Fulghum. Ve školce opravdu hodně věcí začíná. A aby zde začalo hlavně to dobré, k tomu je třeba pomocná ruka, kterou nabízejí autorky knihy Vzdělávání v mateřské škole. Knihu bych doporučila všem, začínajícím i zkušeným předškolním pedagožkám.

E. Svobodová, A. Váchová, E. Šmelová, H. Švejdová Praha, Portál 2010

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2010 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666