5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > „Děti potřebují láskyplnou důslednost,“

„Děti potřebují láskyplnou důslednost,“

Autor: Marie Těthalová | Datum: 25.4.2007 | Vydání: 4/2007

říká speciální pedagožka Zdena Michalová, se kterou jsme mluvili o poruchách chování u dětí.

Co to znamená, když se řekne „porucha chování“? Můžete ji definovat?

Porucha chování u předškolních dětí má spíše specifický charakter - děti jsou hyperaktivní, mají problém s udržením pozornosti, nevydrží delší dobu u jedné činnosti, jsou nesoustředěné, jsou to takoví „živáčkové“. Tyto děti mají také velmi nízkou frustrační toleranci, takže neumějí adekvátně reagovat na nějaké podněty, snadněji se vyruší, rozčílí… Poruchu chování (ve smyslu poruchy pozornosti s hyperaktivitou) lze objektivně diagnostikovat mezi 4. a 5. rokem věku dítěte.

O poruše chování v pravém slova smyslu (lži, krádeže apod.) se u malých dětí hovořit nedá. To je diagnóza, která odpovídá až střednímu školnímu věku; říká se jí nespecifická porucha chování.

Dá se u malých dětí rozlišit, jestli jde o poruchu chování, nebo o nevychovanost? Ptám se proto, že jsem se setkala s názorem, že nejde o „diagnózu“, ale že na vině jsou rodiče a jejich výchovný styl. Je možné, že se dispozice k poruše chování spojí s „nevychovaností“?

To je otázka přímo na tělo. Dítě může mít poruchu chování, ale tím, jak je volně a bezhraničně vychováváno, se k tomu může přidat i ta zmiňovaná nevychovanost.

Takže rodiče mohou tu poruchu svým způsobem „přiživit“?

Ano. Z výzkumů víme, že poměrně dost problémů s chováním má genetický základ a že tyto poruchy přetrvávají až do dospělosti a dítě z nich takzvaně nevyroste. Dospělý s poruchou chování se ale naštěstí nechová naprosto stejně jako dítě, umí svou poruchu zpracovat, naučil se, které formy chování jsou vhodné. Dospělému člověku s ADHD ale chybí důslednost k sobě i k vlastním dětem. A právě důslednost spojená s nastavením hranic a laskavostí je pro děti nesmírně důležitá. Dospělý, který má děti a toto nedokáže, tedy poruchu předává i jinak než jen geneticky. Tím se vlastně dostáváme do bludného kruhu poruchy.

Můžete popsat obraz poruchy chování šířeji? Co je pro ni typické?

Symptomů je hodně a naštěstí je dítě s poruchou chování nemusí mít všechny! Tu specifickou poruchu chování nám pomůže odhalit neurolog, který provede EEG vyšetření a zjistí, zda se u dítěte vyskytují nějaké prokazatelné nepravidelnosti v mozkové aktivitě. Tvrdím, že neurolog je jediný odborník, který stoprocentně pozná původ problému s chováním.

Všechny „naše“ děti mají problémy s pozorností, což se pozná už u předškoláků. V testech, které vyžadují delší soustředěnost a schopnost adekvátně reagovat na dotazy, vidíme odchylky.

Některé děti jsou sociálně nezralé; i inteligentní dítě, které má výborné studijní předpoklady, je po sociální stránce o dva nebo tři roky „mladší“ než jeho vrstevníci. To je poměrně podstatný symptom, který si uvědomíme i při běžném pozorování dítěte. Zjišťujeme, že tyto děti nejsou schopny adekvátně řešit běžné životní situace. A tady také často nastávají problémy: dítě je po fyzické stránce vyspělé a my od něj očekáváme to, co zvládají jeho vrstevníci. Pak na něj „tlačíme“ a říkáme „Ty bys měl…“, „Podívej se na…“, ale dítě na to prostě nemá.

Dopad sociálního oslabení se při správném výchovném vedení pomalu srovnává i vývojem, ale až ke konci školní docházky. Takže učitele i rodiče čeká dlouhá práce.

Potřebuje dítě s poruchou chování vždy speciální školu, nebo ho lze integrovat?

Tak to je velice individuální záležitost, záleží hlavně na rozsahu a hloubce poruchy. Název „porucha chování“ je jeden, ale záleží na intenzitě a rozsahu obtíží. Podle mého názoru děti, které mají jen „šmrnc“ poruchy a jen to s nimi „trochu šije“, nemají navštěvovat speciální školu, ale mohou být integrované.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666