5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > „Klasické pohádky mají smysl,“

„Klasické pohádky mají smysl,“

Autor: Marie Těthalová | Datum: 28.3.2007 | Vydání: 3/2007

říká spisovatel Radek Malý, se kterým jsme si povídali o příbězích pro děti.

Nejsou už dnes „papírové“ knížky pro děti přežitkem?

To určitě ne! Dětské knížky jsou to, co má ještě smysl. Papírové knížky podle mne nevyhynou, a obzvláště ne dětské. Naopak některá nakladatelství dnes investují právě do dětských knížek, vydávají je krásně vázané, s pěknými ilustracemi. Uvědomují si, že na dětech by se v tomhle ohledu šetřit nemělo.

Proč a co bychom měli dětem číst?

Tak tady bych si mohl vymýšlet, protože já sice pro děti píšu, ale je to tak, že nemyslím tolik na ně, ale moje psaní vychází hlavně ze mě. Domnívám se, že dětem bychom měli číst to, co je baví, a to si každý musí poznat sám na vlastních dětech. Měli bychom se snažit zjistit, co děti chtějí slyšet, a zároveň je přitom také vychovávat a nabízet jim to, co by podle našeho soudu slyšet nebo číst měly.

Jak by měl vypadat správný příběh pro děti, co v něm nesmí chybět?

Snažil jsem se psát knížku podle toho, jaký příběh bych si já jako dítě chtěl přečíst, takže jde o můj individuální záměr a zážitek ještě z dětství. A vlastně nevím, jestli ho děti ocení a jestli tam uvidí to, co jsem viděl já. Možná tam najdou něco úplně jiného, což by mě jen potěšilo.
    Takže si nedovolím soudit, co by příběh pro děti neměl postrádat. Navíc se mi zdá, že pokud by se knížka pro děti psala podle toho, co by v ní chybět nemělo, asi by to nedopadlo dobře.

Není už čas na to, abychom odložili klasické lidové pohádky, ve kterých „křoupou kosti“ a čarodějnice pečou děti?

Tak to by byla podle mne velká škoda, s lidovými pohádkami vyrůstaly desítky generací. Ale je asi na místě si uvědomit, že tyto pohádky nebyly původně určené pro děti. Pohádky se z původně archetypálního a krvelačného příběhu s iniciačními prvky časem proměnily v dětský žánr. Myslím si, že dětem je hloubka klasických pohádek velice blízká. Pohádku, ve které křoupou kosti a pečou se děti, nikdo uměle nevymyslí. Ale tyhle věci mají v klasických pohádkách svůj smysl.

Žánrem současnosti je komiks. Co si o něm myslíte?

Komiks určitě patří mezi dětské knížky! Vyrůstaly s ním děti, které četly Mateřídoušku a Sluníčko. Byl to tedy komiks svého druhu, zmíním třeba Coura a Courka od Adolfa Borna. Některé z těchto klasických komiksů byly naprosté skvosty, třeba nadčasové a půvabné Velké putování Vlase a Brady od Františka Skály. Takže máme na co navazovat.

Co vás přivedlo k psaní pro děti?

Ke psaní pro děti jsem se dostal díky své práci v pedagogickém nakladatelství Prodos v Olomouci, které vydává učebnice. Pracoval jsem tam jako redaktor a mimo jiné jsem měl napsat básničky do učebnice českého jazyka. To se podařilo, na učebnici navázaly i čítanky a Slabikář. A já jsem začal dostávat další nabídky, abych napsal něco pro děti. 
     Knížka František z kaštanu, Anežka ze slunečnic, kterou mi vydalo nakladatelství Meander, nebyla ani původně pro děti zamýšlená. To, že ta knížka vyšla tak, jak vyšla, je i shodou náhod, díky setkání s nakladatelkou a ilustrátorkou. Já jsem ji ale nejdřív psal vlastně pro sebe, původní příběh byl úplně jiný než ten, který v knížce nakonec je.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666