5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Advent plný her a tvoření

Advent plný her a tvoření

Autor: Karla Juříková | Datum: 5.12.2007 | Vydání: 10/2007

Předvánoční období není jen dobou těšení se na dárky a stromeček. I když pro mnohé z nás už Vánoce ztratily svůj duchovní význam, nemusíme se v adventu omezit jen na shánění „těch nejlepších“ dárečků.

Podobný rozměr má i naše Vánoční těšení, tradiční adventní program naší mateřské školy. Vše začíná již začátkem prosince. Pod rukama našich nejmenších se rodí mikulášské a vánoční dekorace. Používáme hlavně přírodní a recyklované materiály, starší děti zkouší netradiční techniky. A tak ožívají nejen prostory tříd, ale i šaten a společných chodeb. Na každém vchodu visí originální zimní věnečky, zkrášlujeme okna i keře na naší rozlehlé zahradě.

S příchodem adventního času se snažíme dětem v dnešní uspěchané a komerční době ukázat Vánoce jako svátky klidu, pohody a hlavně rodiny. Proto s velkým úspěchem zapojujeme do našeho vánočního těšení i rodiny dětí. Velký důraz klademe na klidné povídání s dětmi. Naši nejmenší vyprávějí, jak doma pomáhají maminkám péct cukroví. Míchají a ochutnávají těsto, vykrajují hvězdičky… Spontánně vznikl nápad upéct ve školce cukroví pro panenky. Nikomu nevadilo, že je jenom z moduritu. Druhý den jsme se nadšeně pustili do práce. Toto prožitkové učení děti velmi zaujalo. Samy si běžely umýt ruce a převlékly se do zástěrek. Ve třídě vznikla improvizovaná cukrářská dílna. Každý si vyválel kousek cukroví, zdobení špejlí jsme nechali zcela na dětské fantazii a umu. Za chvíli jsme měli ve třídě rybičky, hvězdy i zvířátka. Po uvaření děti moduritové cukrovíčko nabarvily a dozdobily.

Poslední chystání

Do Vánoc zbývá pár dní. V Městském muzeu a galerii ve Svitavách se pořádá každoroční předvánoční výstava betlémů. Zároveň si zde děti připomenou dávné vánoční zvyky a koledy. Vydali jsme se s dětmi do svátečně vyzdobeného muzea. Nejprve jsme si prohlédli betlémy a staré vánoční pohlednice. Z druhého patra se již linula vůně pečeného cukroví. Děti se podívaly na přípravu těsta a každý si kousek sám vykrojil. U vedlejšího stolu si ti nejšikovnější zapletli dokonce i malou vánočku. Se zájmem jsme sledovali výrobu smažených sladkých hnízd a rádi jsme ochutnali. Pod dozorem učitelek si děti pustily po vodě zapálené svíčky a došlo i na krájení jablek. Ještě sníst vlastnoručně vyrobené cukroví a ozdobit si perníček! V muzeu toho bylo tolik k vidění!

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666