5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Bezpečná výchova

Bezpečná výchova

Autor: Marie Těthalová | Datum: 7.3.2012 | Vydání: 3/2012

Kdo zná dílo vývojového psychologa Johna Bowlbyho (česky již vyšly jeho knihy Vazba a Odloučení), případně knihu Zdeňka Matějčka a Josefa Langmeiera Psychická deprivace v dětství, dobře ví, že rané dětství je obdobím, kdy si dítě vytváří vztah ke „svým“ lidem a díky tomu i samo k sobě.

Bezpečná výchova

Ano, je to tak – dítě, které vyrůstá s lidmi, kteří ho mají rádi a věnují mu pozornost, má pak rádo samo sebe. Nejde o sebelásku, ale o zdravé sebehodnocení, které nám pomáhá překonávat nejrůznější potíže. Německý psychoterapeut Karl Heinz Brisch se výzkumem vztahové vazby zabývá již řadu let. Jeho nová knížka je věnována rodičům a vychovatelům malých dětí a zabývá se tím, jak skloubit řád ve výchově se zajištěním bezpečného „hnízda“, z něhož může dítě časem „vyletět“ do světa.

Knížka Bezpečná výchova je plná příběhů. Autor na nich ilustruje, jak rodiče a vychovatelé mohou dítěti poskytnout svobodu, která je v dítěti vývojově zakotvena – známé období „já sám“ – a přitom zachovat atmosféru bezpečí. Píše o rodičovské ambivalenci, která nastává ve chvíli, kdy dítěti slovy něco dovolíme, ale svým výrazem a řečí těla to negujeme. Zmiňuje rodičovská přání a touhy – pokud se rodiče nedokážou přenést přes skutečnost, že se jim místo chlapečka narodila holčička (či naopak) nebo že jejich dítě není jako oni nadané na hudbu či sport, mohou jim tyto často nevědomé touhy bránit v bezpodmínečném přijetí potomka jako jedinečné, originální bytosti. Zmiňuje se i o rodičích dezorganizovaných a nejistých; ti mají podle autora také potíže s tím, aby dítěti poskytli dostatečnou jistotu a bezpečí. Kromě toho, že se rodiče i vychovatelé z knihy dozvědí, co by měli a neměli dělat, mohou se v některých popsaných příkladech ze života „najít“. Možná si uvědomí, že nejsou vyrovnaní sami se sebou či že v sobě stále nosí představu o ideálním dítěti, které si vysnili v bezdětných dobách. Knížka Bezpečná výchova je knížkou k zamyšlení. Můžeme přemýšlet o svých motivacích, postojích, skrytých tužbách i přáních a také o tom, jak naše prožitky a představy ovlivňují naše vztahy k druhým lidem. Osloví nejen rodiče malých (i větších) dětí, ale také učitele či psychology.

Karl Heinz Brisch

Praha, Portál 2012

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666