5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Celiakie není překážkou pro docházku do školky

Celiakie není překážkou pro docházku do školky

Autor: Marie Těthalová | Datum: 9.11.2011 | Vydání: 9/2011

I ten, kdo o celiakii nikdy neslyšel, se občas v obchodě setká s potravinami označenými jako „vhodné pro bezlepkovou dietu“. Co to znamená, když někdo nesmí potraviny obsahující lepek?

Celiakie není překážkou pro docházku do školky

Nesnášenlivost lepku neboli celiakie je vážné onemocnění. Podstatou této nemoci je nesnášenlivost lepku. Lepek neboli gluten je bílkovina, která je obsažena v povrchových částech pšenice, žita a ječmene. Lepek nemocnému člověku dráždí sliznici tenkého střeva, což vede k zánětu a v důsledku toho ke špatnému vstřebávání živin z potravy. Někdy je impulzem ke zjištění celiakie chudokrevnost, jindy hubnutí a průjmy. Žádný příznak ale není „univerzální“, lékaři se setkávají i s lidmi, kteří trpí naopak úpornou zácpou a jsou trochu „při těle“ a na celiakii se u nich přijde vylučovací metodou, když se pátrá po příčině vleklých zdravotních problémů, například zažívacích potíží. K prokázání celiakie se provádějí krevní testy zaměřené na protilátky proti lepku a biopsie tkáně z tenkého střeva. Celiakie je onemocnění, které současná medicína neumí vyléčit. Při dodržování bezlepkové diety všechny příznaky vymizí, krevní testy i biopsie dávají výsledky stejné jako u zdravých lidí. To často vede k nesprávnému doporučení, že je člověk vyléčen a může se vrátit k normální stravě. Bohužel to ale není pravda. Člověk, který onemocní nesnášenlivostí lepku, musí celý život držet přísnou dietu a vyvarovat se potravin obsahujících gluten. Nejde jenom o chléb, pečivo a těstoviny, lepek můžeme najít i v čokoládě, paštice, či dokonce v některých nanucích a uzeninách. Více informací o nemoci i dietě najdete na www.celiac.cz.

Celiakie může potkat malé i velké. Předškolní děti, které trpí nesnášenlivostí lepku, se od svých vrstevníků v ničem jiném podstatně neliší. Přesto jejich rodiče často dlouho hledají mateřskou školu, která v celiakii nevidí překážku. Rodiče Laury Pajić, která navštěvuje pražskou školku Milíčův dům, i Agátky (její rodiče si nepřáli zveřejnění celého jména), která chodí do Evropské školy v Bruselu, mají štěstí na ochotné a vstřícné pedagogy. „Agátka chodí do 1. třídy. Přístup pedagogů je normální, škola byla informována o této diagnóze, ale protože školní jídelna nenabízí bezlepkovou stravu, nosí si dcera s sebou do školy vlastní obědy a stravuje se s ostatními dětmi ve školní jídelně. Vzhledem k tomu, že žijeme v zahraničí, kde je tento způsob stravování (nošení krabiček s obědem) zcela běžný i pro zdravé školáky, nemáme s tímto způsobem stravování žádný problém. Náročnější je to samozřejmě pro nás rodiče, protože musíme každý den připravit hromadu jídla,“ vysvětluje Agátčina maminka. „Zjistili jsme, že dcera má častěji hlad než dříve, kdy ještě jedla lepkovou stravu, což přináší vyšší náročnost v častější přípravě jídel – i do školy potřebuje více jídla a jíst častěji než ostatní děti, které jedí klasické jídlo s lepkem.“ Dodává, že jediným lékem na celiakii je správné, tedy bezlepkové jídlo, bezlepková strava.

Laura chodí do školky, kde jsou mikrotřídy určené dětem vyžadujícím speciální péči. „Ve třídě je maximálně deset dětí, věnují se jim dvě speciální pedagožky. Lepší školku jsem si nemohla přát. Je otevřená ke všem problémům, vždy se snaží najít řešení, nic není problém. Za to patří obrovský dík ředitelce školy Martě Vrabcové, která se integraci dětí s handicapem věnuje již řadu let. Ve školce se nevaří, jídlo je dováženo z nedaleké základní školy, kde se bezlepková strava nenabízí, proto dceři vařím sama. Vždy na týden dopředu dostanu jídelníček a vařím jeho bezlepkovou variantu, kterou nosím do školky, a paní kuchařka jídlo ohřívá,“ popisuje Linda Pajić, jak to chodí v jejich školce. Praxe Milíčova domu je podobná tomu, co je běžné ve školkách a školách v cizině. U nás ale záleží na ochotě vedení mateřské školy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666