5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Čeština jako cizí jazyk pro začínající školáky

Čeština jako cizí jazyk pro začínající školáky

Autor: Jana Pokorná | Datum: 4.1.2012 | Vydání: 1/2012

Asi bychom dlouho hledali školku nebo školu, kde nemají zkušenost s dítětem, jehož mateřštinou není čeština, ale třeba ukrajinština, vietnamština nebo čínština. Náš rodný český jazyk je jim cizí. Aby se zadaptovaly, zvykly si na nové prostředí a na své vrstevníky, je potřeba jim pomoci. Ale jak na to?

Čeština jako cizí jazyk pro začínající školáky - Naděžda Gjurová, Praha, Portál 2011

Užitečného průvodce najdeme v knize zkušené učitelky Naděždy Gjurové. Autorka k dětem, které přicházejí do českých škol a školek a neumějí často ani slovo česky, přistupuje s respektem a pokorou. Snaží se nejdříve zjistit co nejvíce o zemi, odkud dítě přišlo, a o jeho rodné řeči. V první části knihy tedy najdeme shrnutí poznatků o různých jazykových systémech a také o vzdělávacích soustavách zemí, odkud k nám děti přišly. Nejdřív jsem přemýšlela o tom, proč autorka věnovala tolik prostoru popisu školských systémů. Když jsem se ale bavila s maminkou jednoho našeho školkového „nováčka“, který přišel s rodinou z Ukrajiny, pochopila jsem. Díky tomu jsem totiž rozuměla jejím představám o vzdělávání, o tom, co na jejího synka čeká ve škole.

Hlavní část knihy tvoří samostatná cvičení, která se věnují různým „zádrhelům“ a specifikám českého jazyka. Měkčení, skloňování, rody podstatných jmen…, ani jedním z těchto gramatických jevů děti ve školce samozřejmě „nezatěžujeme“, ale i tak se nevyhneme průběžnému usměrňování slovního projevu dětí, které se s češtinou seznamují. Většina cvičení má navíc podobu her, které lze bez problému zjednodušit, takže učitelka mateřské školy využije prakticky všechna. Přílohu knihy tvoří pracovní listy, které nakreslila Patricie Koubská. Obrázky lze kopírovat a mnohé využiji nejen při rozvíjení jazykových schopností dětí, ale lze s nimi také trénovat koncentraci nebo předmatematické schopnosti. Shrnuto a podrženo: knížka Čeština jako cizí jazyk by podle mého názoru neměla chybět v žádné školní knihovně. Vím, že knih, které se věnují češtině pro cizince, už několik vyšlo, ale tuhle považuji za nejvydařenější.

Naděžda Gjurová, Praha, Portál 2011


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666