5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Cholesterol dobrý sluha, ale zlý pán

Cholesterol dobrý sluha, ale zlý pán

Autor: Marie Těthalová | Datum: 7.1.2009 | Vydání: 1/2009

Naše tělo se bez cholesterolu neobejde, kdyby jej nemělo, nedokázalo by tvořit některé hormony ani vitamin D. Přesto je tato látka pro mnohé z nás strašákem, hrozbou, která nás ohrožuje na životě.

Naše potrava se skládá z cukrů, bílkovin a tuků. Tuky kryjí necelou třetinu naší energetické spotřeby, jsou součástí naší buněčné struktury, najdeme je i v mozku a v nervových vláknech. Podkožní tuk naše tělo chrání a zabezpečuje mu tepelný komfort. A možná právě ten nešťastný podkožní tuk, kterého mají někteří z nás více, než by zrovna chtěli, je příčinou, že jsme tukům dali „nálepku“ tichého zabijáka a snažíme se je vymýtit ze svého jídelníčku.

Panika není namístě

Když třicátnici Lence, kterou už nějakou dobu trápil vyšší krevní tlak, lékař oznámil, že má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi, začala panikařit. Věděla o tom, že vysoký cholesterol souvisí s konzumací tuku, a tak měla brzy jasno - už žádný tuk na talíři. Začala nakupovat pouze nízkotučné jogurty a mléko, všechny pokrmy připravovala „nasucho“, bez jakéhokoli tuku, a myslela si, že má „vyhráno“. Kardiolog Zdeněk Trefný považuje takový přístup za velký omyl. „Často zapomínáme na to, že je důležitá i tělesná aktivita. Dalo by se říci, že můžeme sníst prakticky všechno, pokud to ,spálíme‘ během své tělesné aktivity. Rozhodně není ideál sedět celý den na židli a jíst dietně, tím nic nevyřešíme. Když se nebudeme hýbat, ochabnou nám svaly a začnou se nám odvápňovat kosti. Sedavé zaměstnání bychom proto měli kompenzovat fyzickou aktivitou a konzumovat vyváženou stravu, ve které nechybí jednotlivé živiny.“ Lenka po čase přišla na to, že něco není v pořádku; sice nekonzumovala skoro žádný tuk, ale začala být unavená a zesláblá.

Omezila se totiž jen na razantní stravovací opatření, myslela si, že jí bude stačit jen dieta. To je podle MUDr. Trefného šlápnutí stranou. „Mnozí lidé by rádi měli vše co nejjednodušší, byli by rádi, kdyby se vymyslela co nejdokonalejší dieta, nebo kdyby mohli spolknout nějakou pilulku, jen aby mohli celý den sedět u televize a jediným pohybem by bylo mačkání tlačítek na dálkovém ovladači.“ Lenka nakonec zmírnila svá dietní opatření a po konzultaci s lékařem do svého denního programu přidala i pravidelné cvičení a už se cítí mnohem lépe.

Vysoký tlak, kvůli kterému Lenka navštívila lékaře, trápí mnohé lidi, kteří mají vyšší hladinu cholesterolu. Částice, které cholesterol přenášejí po těle, se totiž začínají pomalu usazovat na cévních stěnách, které začínají kornatět a ztrácejí svou pružnost. Ateroskleróza není jen kosmetickou záležitostí. Kvůli tomu, že krev tělem nekoluje tak rychle, jak by měla, se mnohé orgány - mezi jinými i mozek - nedostatečně prokrvují. Lidé, kteří mají zúžené cévy, mohou dostat infarkt nebo mozkovou mrtvici, a to i v mladším věku.

Vyšší hladinu cholesterolu nemají jen lidé, kteří konzumují nadměrné množství tuků. Může souviset s onemocněním ledvin či štítné žlázy nebo s dědičnými předpoklady. Vysoký cholesterol nemívají jen obézní lidé, ale najdeme jej i u velmi štíhlých jedinců, „tlouštíci“ jej naopak mohou mít naprosto v normě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666