5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Chvilka relaxace i pro vás

Chvilka relaxace i pro vás

Autor: Simona Hoskovcová | Datum: 25.4.2007 | Vydání: 4/2007

Je užitečné natrénovat si několik rychlých technik, jak uvolnit napětí a načerpat nové síly. Můžeme je provádět téměř kdekoli a zaberou nám jen pár minut času.

Stanou se naší „první pomocí“ pro chvíle únavy. Nepotřebujeme k nim žádné pomůcky ani přípravu, jen chuť zkusit něco nového.

Háček

Háček kombinuje odklonění pozornosti z vnějšku k vnitřním dějům organismu a usměrnění dechu. Používá se jako technika „přelaďovací“ (v situaci, kdy musíme rychle přejít z jedné role do druhé – ze školy domů, z autobusu do školy), koncentrační, popř. relaxační. Příjemným vedlejším efektem je, že rovná záda.

Techniku provedeme vsedě či vestoje během tří hlubokých nádechů a dlouhých pomalých výdechů. Pokud to je možné, upřednostňujeme břišní, brániční dýchání.

Při prvním nádechu si představujeme, že v nejvyšším místě hlavy máme háček, za který nás nějaký provázek vytahuje nahoru. Jako loutka tento provázek volně následujeme. Při druhém nádechu si můžeme představit proud vody procházející naší páteří od kostrče až do temene, kde tryská ven.

Při třetím nádechu si potom představujeme naši páteř jako barevné korálky na gumičce, které se při nádechu roztáhnou a při výdechu opět poskládají do správné polohy.

Při dokončení výdechu můžeme navíc přenést svou pozornost k chodidlům, popř. k sedadlu a opěradlu, a zachytit tak kontakt se zemí, od níž získáme potřebnou stabilitu (pocit pevné půdy pod nohama). Celou techniku můžeme v případě potřeby ještě jednou až dvakrát zopakovat, obvykle však stačí jedno provedení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666