5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > CO SE SLOVY VŠECHNO POVÍ

CO SE SLOVY VŠECHNO POVÍ

Autor: Alžběta Peutelschmiedová | Datum: 3.10.2007 | Vydání: 8/2007

Nedávno zesnulý básník a překladatel Josef Hiršal měl smůlu. Jako jeden z propagátorů konkrétní či experimentální poezie se v minulých letech nepřízní mocných jen obtížně dostával do povědomí širšího okruhu čtenářů.

Unikal tak pozornosti i té části veřejnosti, která z jeho děl mohla se ziskem čerpat ve prospěch dětí, a to jak obecně, tak zejména těch, které z nějakého důvodu zápasí s řečí a komunikací vůbec.

Již v roce 1992 vydalo brněnské nakladatelství Atlantis jiskřivě vtipnou knížku souputníků Josefa Hiršala a Jiřího Koláře - Paleček krále Jiřího. Kratičké příběhy, hádanky a chytačky vychovávají bez mravoučných ponaučení a ukazují češtinu jako jazyk vtipný a vynalézavý. Kupříkladu „Třináct Palečkových šprochů“ by děti v hodinách čtení nebo v logopedických ambulancích motivovalo k řeči a povídání mnohem efektivněji než stále omílané většinou duchamorné říkačky nejrůznějších příruček.

I aktuálně nově vydaná knížka Co se slovy všechno poví na první pohled vzbuzuje dojem příručky, ale jaké! Neměli bychom zapomenout na její ilustrátory, manžele Věru a Pavla Brázdovy (mimo jiné příbuzné bratří Čapků). Své výtvarné pojetí dali zcela do služeb Hiršalova experimentátorství, ba se na něm nezbytně podíleli. Bez jejich účasti by knížka Co se slovy všechno poví nebyla tím, čím je: nabídkou nápaditě prospěšného a přínosného setkávání s češtinou, s jazykovými hrami, v nichž se tříbí mysl, ruku v ruce s okem a uchem. Odborníci z řad učitelů a logopedů by použili onačejší termíny, jako rozvoj sluchového a zrakového vnímání ve smyslu analýzy a syntézy slov, poukazovali by na užitečnou podporu fonematického sluchu… Prostě samé prospěšné a zábavné aktivity, při nichž se mohou citlivě a podnětně setkávat generace těch nejmladších s těmi dříve narozenými ve chvilkách kradmých, při cestách vlakem či autobusem, pod jabloní i za deštivého odpoledne.

Nezbývá než si přát, aby se podobným vydavatelským počinům věnovalo nakladatelství Portál i do budoucna.

Josef Hiršal, Bohumila Grögerová Praha, Portál 2007


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666