5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Cvičíme tai-či s dětmi

Cvičíme tai-či s dětmi

Autor: Jana Pokorná | Datum: 7.6.2013 | Vydání: 6/2013

Vadné držení těla, neohebnost, rychle docházející dech… Tyhle všechny problémy trápí nejen dospělé, ale často už i děti. Proto se snažím najít různá zajímavá cvičení, jež bych mohla zařadit do své práce s dětmi v mateřské škole. Knížka Lenky Ryškové je další „dávkou“ inspirace pro pohybové chvilky s dětmi. Autorka v ní představuje cvičení a pohybové aktivity inspirované čínským cvičením tai-či.

Cvičíme tai-či s dětmi

V úvodu vysvětluje, proč je důležité s předškolními dětmi cvičit, a vychází přitom z výzkumu věnovanému vadnému držení těla. Podle jejího názoru je právě tai-či odpovědí na volání po cvičeních, která dětem pomohou držet rovnováhu, lépe hospodařit s dechem a koordinovat své pohyby. A proč to nevyzkoušet. Autorka v metodické části zdůrazňuje, že všechna cvičení, jež v knize nabízí, by učitelé měli nejprve sami vyzkoušet, aby věděli, jak dětem vysvětlovat, co mají udělat, a hlavně aby si jimi byli sami jisti. Upozorňuje také, jaká je správná výchozí poloha, kterou by si učitel také měl osvojit dříve, než se pustí do cvičení s dětmi. Píše také o správné poloze kloubů dolních končetin a o adekvátním hlasovém doprovodu ze strany učitele. Pouze pedagog, který přesně ví, jak daný cvik provést, bude děti cvičeními provázet s přirozeností a příjemným hlasem.

Hlavní část knihy je pochopitelně věnovaná návodům na cvičení jako takovým. Najdeme v ní rozcvičky, které neodmyslitelně patří ke každému dni v mateřské škole. Autorka také nabízí cviky věnované správnému držení těla, tedy dovednosti, v níž má mnoho z nás mezery. Čtenáři také mohou s dětmi vyzkoušet tai-či pozice a čchi hrátky. U každého cvičení najdeme motivační úvod, díky němuž dětem daný cvik lépe přiblížíme. Mnohá cvičení doprovázejí krátké básničky. A užitečnou pomůckou jsou i ilustrace Patricie Koubské, díky nimž pochopíme, jak daný cvik vypadá.

Knihu Cvičíme tai-či s dětmi považuji za velmi užitečné obohacení mé učitelské knihovničky. Nacházím v ní inspiraci pro společná cvičení s dětmi, jež občas sklouzávala do stereotypu, který nebavil ani mě, ani mé předškoláky. Věřím, že mnoho nápadů, které v ní nalézám, využijí i další učitelky v mateřských školách.

Lenka Ryšková, ilustrace Patricie Koubská - Praha, Portál 2013


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666