5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Děti potřebují, aby se s nimi mluvilo i o těžkých věcech

Děti potřebují, aby se s nimi mluvilo i o těžkých věcech

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 5.1.2015 | Vydání: 1/2015

Tvrdí to spisovatelka Petra Dvořáková, která píše knihy jak pro dospělé, tak pro děti. Knihy jsou podle ní nástrojem, jímž lze formovat vnitřní svět dítěte.

Děti potřebují, aby se s nimi mluvilo i o těžkých věcech

Co pro vás znamená knížka, příběh?

Skutečně dobrý příběh má podle mě doslova životní význam. Může reálně ovlivňovat prožívání a rozhodování člověka, jeho hodnoty, určit způsob nahlížení na řadu věcí. Je-li příběh tak dobře napsaný, že mu člověk může uvěřit jako něčemu funkčnímu, pravděpodobně uvěří i tomu, že cesta, hodnoty, které příběh ukazuje, jsou možné. Samozřejmě – v tomtéž je také nebezpečí dobře napsaného příběhu, ale to je trochu jiná oblast.

Potřebují malé děti příběhy?

Zcela jistě. Dítě je spontánní, snadno do příběhu vstoupí, žije v něm. Příběh tak může mít na dítě veliký vliv, můžete mu jím velmi pomoci. Děti velmi potřebují, aby se s nimi mluvilo, a potřebují, aby se mluvilo i o těžkých věcech. A příběhy jsou často cestou, jak jim tyto věci sdělit, vysvětlit. Samozřejmě dětským způsobem, vyváženě. Kolik dáte do knihy pro dítě těžkého, tolik musíte vyvážit humorem, láskyplným příběhem.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666