5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Děti z lesních školek jsou zdravější než jejich vrstevníci

Děti z lesních školek jsou zdravější než jejich vrstevníci

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.11.2014 | Vydání: 9/2014

Tvrdí to Ute Schulte Ostermann, předsedkyně Německé asociace lesních mateřských škol. Lesní školky jsou podle ní místem, kde se rozvíjejí důležité schopnosti a dovednosti předškolních dětí. Pokud Česká republika o své lesní školky přijde, bude to podle ní škoda.

Děti z lesních školek jsou zdravější než jejich vrstevníci

V čem se české a německé lesní školky liší a co mají naopak společného?

Český a německý vzdělávací systém se od sebe hodně liší, ale našla jsem také mnoho společného. Jsem šťastná, že v současné době jsou Česká republika a Německo naladěny na stejnou vlnu, panuje mezi nimi pochopení. Ale Německo a Česko se od sebe přeci jen v něčem liší. Německo je samozřejmě trochu větší než Česká republika, a má v tuto chvíli 1500 lesních školek. Česko má nyní 120 lesních školek, a kdyby mělo mít tolik lesních školek, jako jich má na svůj počet obyvatel Německo, mělo by jich mít 180. Pak by Česko bylo úspěšné.

Který sektor má v Německu na starost péči o malé děti?

Péče o děti patří v Německu do sociálního systému, což je v ostatních zemích jinak, tam patří péče o děti pod školství jako v Česku, nebo pod zdravotnictví. V Německu platí princip federalismu a máme 16 spolkových zemí. Svaz dává zákony a země ty zákony provádějí. V každé spolkové zemi vypadají zákony trochu jinak. Spolkové země mohou uplatňovat i některé zákony, pro které nepotřebují souhlas spolku. Zákon o denní péči o děti má v každé spolkové zemi jiný název. Ještě zajímavější je to u nás se vzdělávacími plány, ty se také liší. Bavorský vzdělávací plán má 506 stran a dolnosaský si vystačí se 60 stranami. A přitom mezi nimi není velký rozdíl.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666