5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dětská psychoterapie a poradenství

Dětská psychoterapie a poradenství

Autor: Marie Chmelařová | Datum: 7.1.2009 | Vydání: 1/2009

O tom, že dítě není dospělý, není třeba nijak zvlášť pochybovat.

Proč se ale o tom zmiňuji? Vede mě k tomu zkušenost, že metody, které mohu úspěšně využít při práci s dospělými, mi moc nepomohou, když chci pracovat s dětmi. Stejnou zkušenost mají psychologové a psychoterapeuti, kteří mají na starost dětského klienta. Musí volit jiné metody a způsoby práce, přizpůsobit svůj slovník a vystupování.

Knihu Dětská psychoterapie a poradenství její autoři psali zejména pro terapeuty a psychology, publikace ale nabízí inspiraci i učitelům a vychovatelům. Autoři v ní kladou velký důraz na to, že dětem musíme naslouchat a musíme je také akceptovat. Představují řadu technik, které nám pomohou děti lépe poznat a přiblížit se jim, a radí, jak dětem pomoci, aby si vybudovaly zdravé sebevědomí a rozvinuly své sociální dovednosti.

Autoři zdůrazňují, že práce s dětmi má velmi silný osobní rozměr, proto knihou prolíná poučení o tom, jak budovat vztah s dítětem, jak zachovat důvěrnost tohoto vztahu bez toho, že by se dítě na nás zafixovalo a my bychom se stali jeho „náhradními rodiči“. Každé dítě je jedinečné, proto nelze napsat „kuchařku“ péče o dětskou psychiku, kniha Dětská psychoterapie a poradenství proto není „manuálem, jak opravit dětskou psychiku“, ale směruje čtenáře k pochopení potřeb a možností každého dítěte.

autor: Kathryn Geldard, David Geldard Praha, Portál 2008


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666