5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dítě z autismu vyléčit neumíme, ale pomoci mu dokážeme

Dítě z autismu vyléčit neumíme, ale pomoci mu dokážeme

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 5.6.2015 | Vydání: 6/2015

Říká to profesor Vladimír Komárek, který se věnuje dětské neurologii. Pracuje s dětmi s autismem a jeho specializací je také epileptologie. Povídali jsme si o dětech s autismem, epilepsií a dalšími neurologickými onemocněními, a o možnostech, jak jim pomoci.

Dítě z autismu vyléčit neumíme, ale pomoci mu dokážeme

Autismus. Pro někoho senzace, pro druhého „módní diagnóza“. Čím je autismus pro dětského neurologa? Co jako neurolog u dítěte s PAS zjišťujete?

Setkání s autismem pro mě bylo krokem do neznáma, musel jsem se učit spoustu nových věcí. V době, kdy jsem se začal autismem zabývat, jsem si myslel, že už umím celou dětskou neurologii, hlavně epileptologii. Ve škole jsme se o autismu nic neučili. V 90. letech ke mně chodily děti, které měly těžkou mentální retardaci a k tomu epilepsii, a přitom to byly děti s autismem, což jsme nevěděli. Ve světě se v té době objevovalo čím dál víc prací o autismu, díky čemuž jsem se dozvídal, co to obnáší. Zabývali jsme se hlavně tím, že více než polovina pacientů s autismem má epileptiformní výboje v mozku a více než čtvrtina trpí epileptickými záchvaty. Snažili jsme se vyvrátit mylný předpoklad, že když se dítě zbaví záchvatů nebo když se pomocí antiepileptik vylepší jeho EEG, že se vyléčí autismus. Jeden z prvních výzkumů v této oblasti, na kterém jsem se podílel, dokázal, že změny na EEG nesouvisejí s tíží a charakterem autismu.

Autismus pro mě byl školou vývojové neurobiologie. Zajímá mě také, co za autismem je, jaké změny na mozku můžeme pozorovat, a pokud má dítě s autismem zároveň epilepsii, snažím se ji pomoci zvládnout, aby nezhoršovala celkový stav dítěte. Kladu důraz na diferenciální diagnostiku. Rodiče někdy přicházejí s malým, leckdy už půlročním dítětem, že se jim „nezdá“, že se nesměje, nechová se jako ostatní děti. A zde je třeba odfiltrovat děti, které se při prvním kontaktu prostě hned nesmějí, ne vždy se otočí na zavolání, což rodiče, kteří si na internetu přečtou, že když dítě nedělá to a to, vyděsí. Tyto rodiče musíme uklidnit. A diagnózu nestanovuji sám, ale ve spolupráci s velice dobrými vývojovými psycholožkami a samozřejmě s dětskými psychiatry a také pracovníky APLA.

Mluví se o epidemii autismu. Opravdu roste procento dětí s PAS?

Jednu svou přednášku pro mediky začínám tím, že studentům ukážu, že zhruba před 15 lety bylo dětí s autismem zhruba tolik jako dětí s mozkovou obrnou, tedy tak dvě děti z tisíce. Dnes to je ale jedno až dvě děti ze sta. Ptám se studentů, proč to tak je, a některé odpovědi jsou opravdu logické. Například, když se o něčem neví, tak se to nediagnostikuje, což platí především pro ty jemnější formy autismu, jejichž nositelé působí trochu jako podivíni. A lidé s těžkou formou autismu zase dříve bývali v ústavech, aniž se vědělo, že mají autismus. Podrobnější diagnostika tedy rozhodně vede k tomu, že víme o více případech autismu. Také zde hraje svou roli určitá „módnost“, jako to dříve bylo u ADHD. Studenti upozorňují také na životní prostředí či vakcinace, ale nepotvrdilo se, že by očkování mohlo vyvolat autismus. Někteří rodiče uvádějí, že dítě se do očkování chovalo tak a tak, a pak došlo ke změně. Ale očkování tady sehrálo roli jakéhosi spouštěče, který nastartoval geneticky danou poruchu. A kdyby to nebylo očkování, spustil by se problém jinak. Možné je i to, že počet lidí s autismem narůstá proto, že mnozí lidé s autismem zakládají rodiny a předávají své geny dále.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666