5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dítě s nadváhou a jeho problémy

Dítě s nadváhou a jeho problémy

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.5.2015 | Vydání: 5/2015

Během posledních let podle zjištění autorek této nové knihy velmi přibylo dětí, které váží více, než by měly. „Nadváha v dětském věku ještě nemusí znamenat obezitu. Mírné zvýšení váhy ještě neznamená nemoc, ale zvyšuje riziko obezity, tj. nadměrné nadváhy, která může nejen bezprostředně ohrožovat zdraví dítěte, ale zvýšit pravděpodobnost vzniku chronických onemocnění, jež mohou v pozdějším věku ohrozit i jeho život a délku životního běhu,“ říkají.

Dítě s nadváhou a jeho problémy

Tvrdí také, že existuje souvislost s životním stylem rodiny a hmotností dítěte. To je známý fakt, na nějž se autorky dívají z širší perspektivy. Bylo by jednoduché odsoudit rodiče za to, že dítěti „podstrojují“ a nevybízejí ho k větší pohybové aktivitě, ale podle autorek současná rodina řeší věci, které v minulosti rozhodně nebyly problémem. Oba rodiče bývají zaměstnaní, nemají tolik času, kolik by bylo třeba, a tak rádi sáhnou po nabídce hotových jídel, u kterých není jasná jejich nutriční hodnota. Také se často snaží ušetřit, kde se dá, a proto sáhnou po levnějších, ale méně kvalitních surovinách. Navíc v době, kdy současní rodiče byli dětmi, nebyly problémy s dětskou nadváhou tak výrazné, proto si mnozí ze svých původních rodin přinesli návyky, které jsou v současné době již nevhodné. Autorky zmiňují také praxi, kdy se jídlo stává odměnou. Děti za snědený oběd dostávají „sladkou tečku“, za vysvědčení dostanou dort¬… Autorky se naštěstí nespokojují s pouhým pojmenováním problému, který je velmi široký a má mnoho vrstev, ale nabízejí i východiska a prostor k zamyšlení. Změnit životní styl je otázkou dlouhodobého úsilí, proto nenabízejí jednoduché recepty, ale spíše komplexního průvodce proměnou svého přístupu k jídlu. Upozorňují také na aspekty nadváhy a obezity, které si možná nepřipouštíme. Zjistily například, že děti, které váží více, než by měly, se častěji stávají terčem šikany.

Kniha je určena primárně rodičům, ale cenné rady v ní najdou i učitelé. Jednak jsou velmi často sami rodiči, a může se stát, že problém nadváhy řeší i ve své rodině. Otázka zdravého životního stylu a racionálního stravování je téma pro každého z nás.

Slávka Fraňková, Jana Pařízková, Eva Malichová a kol. - Praha, Portál 2015


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666