5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dítě – váš partner ve výchově

Dítě – váš partner ve výchově

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.3.2015 | Vydání: 3/2015

Dospělý má vždycky pravdu a děti mají poslouchat. To jsou zásady, v nichž vyrostla většina z nás. A když se mluví o demokratické výchově, můžeme mít obavy, že nám děti budou „skákat po hlavě“. Tyto zažité zásady a obavy se snaží vyvrátit dánský rodinný terapeut a pedagog. Rád by, aby jeho kniha přispěla ke zdravým vztahům mezi dospělými a dětmi, aby pomohla obnovit jejich vzájemnou důvěru. Autor vychází z předpokladu, že děti si dokážou řadu věcí, které se jich týkají, rozhodnout samy. Není nutné, abychom je nutili, aby si oblékly určité oblečení, snědly určité jídlo, hrály tu a tu hru… Ve své knize uvádí řadu příkladů z praxe, kdy pozoruje, že mnozí dospělí vůbec neberou ohled na potřeby a možnosti dítěte, ačkoli si jistě myslí, že pro svého potomka dělají jen to nejlepší.

Dítě – váš partner ve výchově

Pochopitelně se automaticky nabízí otázka, zda si autor nemyslí, že si tedy děti mohou dělat to, co chtějí, a nemusejí respektovat žádné autority. Autor tvrdí, že pokud se ptáme právě takto, stále vnímáme výchovu dětí jako určitý mocenský boj. Ve výchově však podle něj nejde o to, kdo z koho, ale o spolupráci a o to, abychom dokázali brát své děti vážně. Měli bychom se naučit uznat práva dětí na jejich potřeby, chutě, touhy a zážitky, umět vnímat svět z jejich pohledu.

Juul tvrdí, že pokud s dítětem začneme zacházet jako s rovnocennou bytostí, začne se dítě tak i chovat. Dokládá to řadou zajímavých příkladů z praxe, které se týkají především rodinného života, ale mnohé z nich lze zažít i v mateřské škole. Často od dětí očekáváme, že budou trpělivě čekat, než budou ostatní hotoví, že vzorně snědí vše, co dostanou na talíř, bez ohledu na své preference a chuť, že se ochotně zapojí do činností, které jsme pro ně nachystali. Dobrá zpráva je, že se naše očekávání může naplnit, pokud s dítětem budeme jednat důstojně, pokusíme se jej motivovat a vezmeme ohled na jeho momentální situaci. Autor zároveň tvrdí, že dospělí opravdu mají nad dítětem určitou moc. Varuje ale před jejím zneužíváním, před zaujímáním mocenské pozice na úkor potřeb a možností dítěte. Někdy podle něj stačí málo. Pětileté dítě může na procházce fňukat ne proto, že by bylo líné a nechtělo s námi jít, ale protože jdeme moc rychle nebo proto, že se mu shrnula ponožka. Na tohle bychom si měli dát pozor, to bychom měli sledovat, ne se na dítě zlobit, že „ostatním kazí procházku“. Kniha Jespera Juula vybízí k zamyšlení nad tím, jaký je náš vztah k dětem, s nimiž žijeme nebo které vzděláváme a vychováváme. Není to kniha výchovných receptů, ale velmi lidsky a přístupně napsaný průvodce. Průvodce na společnou cestu dospělých a dětí, kteří se budou vzájemně uznávat a budou si také uvědomovat, že stále platí jednoduchý zákon: akce vyvolává reakci. Pokud jsme na druhé protivní, budou s největší pravděpodobností protivní oni na náš. Pokud se nad ně budeme povyšovat, dočkáme se nejspíše téhož. Knihu bych doporučila rodičům i pedagogům.

Jesper Juul - Praha, Argo 2015


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666