5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dítě z takové „zvláštní“ rodiny

Dítě z takové „zvláštní“ rodiny

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 6.11.2006 | Vydání: 9/2006

Jsme zvyklí na určitý hygienický a sociokulturní standard. Většina dětí, které přicházejí do mateřské školy, v něm doma vyrůstá a přináší si z rodiny základní znalosti a návyky. Uplatňují je někdy více, jindy méně a nerady, ale „vědí“. Občas se ovšem setkáme s dítětem, které „neví“.

U tříletých dětí nepřekvapí, že potřebují často dlouhé měsíce pomoc učitelky při oblékání, obouvání, že honí neposedné mýdlo po umyvárně a bojují s příborem. Pokud je ovšem kluk či holčička (mnohdy daleko starší) stěží schopna jíst lžící, netuší nic o základních hygienických návycích, jakými jsou mytí rukou, česání či čištění zubů, a jeho oblečení nese celé týdny stopy jídelníčku a nejrůznějších dětských her, je jasné, že s výchovou v rodině a rodičovskou péčí není všechno v pořádku, že tam platí jiné normy a standardy, případně že se dítě doma ocitlo kdesi na okraji zájmu.

Neshodit rodinu

„Mateřská škola je pro dítě ze znevýhodněného sociokulturního prostředí důležitým, často jediným místem, kde se v předškolním věku může učit základním hygienickým zásadám a návykům, aniž by muselo trpět posměšky okolí a cítit se vyřazené z kolektivu,“ říká poradenská psycholožka Ivana Halíková. Naprosto zásadní je při tom seznamovat dotyčné kluky a holčičky s tím, nač rodina nedbá, způsobem, který nesnižuje její hodnotu, nestaví ji do pozice hloupých, zaostalých šmudlů a nevynáší negativní hodnotící soudy - každé malé dítě vidí mámu s tátou jako nejlepší a má je rádo, ať si o nich, jejich sociální přizpůsobivosti či morálním profilu myslíme cokoli.

Například problémy s mytím rukou lze poměrně snadno „ošetřit skupinově“. Ostatně, hromadné mytí před jídlem, po příchodu z venku, po použití toalety před spaním je v mateřských školách naprosto normální. Pak už stačí jen kontrolovat nejen „známé firmy“, ale namátkově i ostatní děti, případně vše proměnit v pravidelnou hru či zábavný rituál. Citlivý přístup je třeba zvolit i při individuálním připomínání hygienických zásad dětem, které odbíhají na záchod v průběhu dne. „Předškolní děti rády přistoupí na hru, jsou velmi napodobivé a šance, že si návyk osvojí, je velká. Někdy funguje jen v prostředí školky, velmi často ale kluci a holčičky zkoušejí nové znalosti a návyky uplatňovat doma a rodiče důležitě upozorňují, co se ve školce naučily,“ podotýká psycholožka.

Podobně může působit i povídání a řada činností a her spojených s širokou oblastí zdravého životního stylu, kterému je v předškolní výchově věnován velký prostor. Některé děti se díky tomu až ve školce dozvědí, co a jak často by si měly umývat, jak často měnit ponožky či spodní prádlo, jak používat kapesník a podobně. V mnoha školkách je samozřejmostí i zubní kartáček s pastou, občas můžeme pozvat i zubní hygienistku, která děti naučí správně čistit zuby.

Může se stát, že rodina prožívá krizi kvůli vážné nemoci, partnerskému nesouladu, rozvodu, tíží ji sociální nouze, mámy samoživitelky mnohdy věnují spoustu energie ekonomickému zajištění rodiny -v takové chvíli mohou zdánlivě podružné věci uniknout pozornosti, případně se očekává, že péči o hygienu a zevnějšek zvládne dítě samo nebo se o ně postará starší sourozenec. Někdy se sociálně ekonomické problémy proplétají s odlišnými etnickými normami a zvyklostmi. Ale případů, kdy rodině na dětech nezáleží a mimorodinné prostředí, v němž žijí, cíleně ignoruje, je podle doktorky Halíkové výrazná menšina. Proto doporučuje s rodiči nebo jinými blízkými dítěte taktně a mezi čtyřma očima promluvit a pokusit se hledat řešení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666