5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Dny plné pohádek

Dny plné pohádek

Autor: Alena Kutílková | Datum: 1.12.2006 | Vydání: 10/2006

Kdo by neměl rád pohádky! Příběhy plné tajemství, kouzel i napětí zaujmou všechny děti. Tak proč pohádky nevyužít i při výchovné práci v mateřské škole.

Děti z naší třídy každý den pozdraví nějaká postavička z pohádky. Hraje si s dětmi, maluje, cvičí nebo vyrábí, stejně jako to dělají děti. Není na tom nic těžkého, přesvědčte se sami.

Ahoj Kašpárku

Jednou po ránu děti seděly v kroužku na koberci, když mezi ně přišel Kašpárek (maňásek na mé ruce). Děti pozdravil a postěžoval si, že je smutný, protože má jen jedno jméno. Chtěl by mít také jméno a příjmení, tak jako je mají děti. Proto děti poprosil, aby mu nějaké jméno vymyslely.

Za odměnu pak Kašpárek půjčil dětem svoji čepičku. Kdo si ji oblékl, proměnil se v Kašpárka a sedl si doprostřed kruhu.

Ostatní děti chodily kolem a říkaly krátkou říkanku: „Kašpárek se usmívá, rolničkami zacinká. Pěkné pohádky má rád, s dětmi je prý kamarád.“

Poté Kašpárek vyskočil, zacinkal rolničkami, řekl nějaké slovo, a kdo z dětí se první přihlásil a určil správně počáteční hlásku slova, mohl si vzít čepičku a stát se Kašpárkem.

Pojď čertíku mezi nás

Další den děti přivítal maňásek čertíka a hned v úvodu děti seznámil s tím, že pro ně připravil čertovské hry. Začal říkankou, při které děti pěkně rozpohyboval: „Nikomu tak dobře není (poskoky snožmo) jako čertům v pekle (uděláme si rukama růžky), dříví nikde nekupují (otočka) a sedají v teple (dřep).“

Pak jsem proměnila Matěje v čertíka Trefulku (čepičkou čerta). Ostatní děti utvořily veliký kruh a snažily se míčem čertíka zasáhnout. Matěj bohužel moc hbitý nebyl, a proto ho za chvilku střídal další čertík Trefulka.

Následovala hra „Čertův ocásek“. Jeden čertík s čepičkou na hlavě měl za pasem stužku-ocásek. Ostatní děti se snažily zbavit čerta jeho ozdoby. Nejprve hrál čerta kluk a děvčata ho naháněla. Kubík fandil s takovým nasazením, že jsem měla strach o jeho i naše zdraví. Křičel tak silně, že celý zrudl a nám zaléhaly uši. A potom běhala čertí holčička a honili ji kluci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666