5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Důležité je dětem čtení neznechutit

Důležité je dětem čtení neznechutit

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.11.2014 | Vydání: 9/2014

Tvrdí to Olga Černá, knihovnice z jihočeského Nadějkova, autorka několik dětských knih a také nové knihy o dětech a čtenářství. Říká také, že předčítání a společné čtení je pro nalezení cesty ke čtenářství úplně nejdůležitější.

Důležité je dětem čtení neznechutit

K čemu je nám dobré umět číst?

„Umět číst“ znamená, čistě prakticky, osvojit si řadu dovedností, které se v životě hodí: kdo dobře čte, obyčejně nemá problémy s pravopisem, líp se vyjadřuje, má rozsáhlejší slovní zásobu, dokáže si utřídit fakta a najít souvislosti. Míň prakticky: kdo čte rád, má život bohatší o příběhy, situace, myšlenky a pocity lidí, se kterými by se ve skutečnosti (skoro) nikdy nemohl setkat. Ludvík Vaculík někde píše, že „přátelství nás nastavuje o dalšího člověka“. S knihami je to, myslím, podobné.

Děti v mateřské škole ještě většinou nečtou. Jak je tam můžeme vést ke čtení, ke knihám? Jak by podle vás měly vypadat knížky, které nabízíme malým dětem? Co by jim nemělo chybět?

Číst dětem, půjčovat jim knížky k prohlížení, povídat si s nimi nad knížkami, vodit je do knihovny. Zapojit rodiče – můžou třeba chodit dětem číst do školky, dát jim s sebou oblíbenou knížku, aby ji mohly ukázat ostatním, pomoci s doplněním školkové knihovničky.

Knihám pro malé děti by neměl chybět vkus, nápad, vtip, srozumitelnost a poctivé řemeslo: kvalitní tisk, typografie, vazba… A krásné obrázky, samozřejmě. Blikat a vydávat zvuky by podle mě neměly, to bych nechala ostatním hračkám.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 9/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666