5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Důvěra

Důvěra

Autor: Václav Mertin | Datum: 9.4.2013 | Vydání: 4/2013

Malé děti určitě nevědí, co je důvěra, ani nejsou s to pochopit, co znamená. Přesto se jejich důvěra v dospělé fakticky a zcela přirozeně projevuje tím, že jsou rády v jejich přítomnosti, samy se jich drží za ruku, skočí jim bez obav do náručí ze schodů.

Důvěra

Důvěra je pro ně zcela přirozeně bezpečí, nevyslovená jistota, že jim dáme najíst, nenecháme je trpět zimou, v mokru, že je „zachráníme“, když je něco ohrožuje, a že je někde nenecháme samotné, tedy že se o ně plně postaráme. Citové přilnutí charakterizuje dobré vztahy dospělých a malých dětí. Ovšem pro vztah starších dětí k dospělým nebo vztahy rodičů a učitelek jde o slovo zcela adekvátní a velmi důležité. Vzhledem k bohatosti vztahů i jejich větší diferencovanosti už dítě v tomto věku částečně samo rozhoduje, koho pocti svou důvěrou. Když dítě i v tomto věku dospělým důvěřuje, svěří jim i události, které jsou nepříjemné, za které se stydí, ve kterých se ukáže, že něco pokazilo, spletlo. Má totiž zkušenosti, že rodiče nebo učitelé nejprve pomohou zvládnout problém a teprve poté snad nesouhlasí, zlobí se, kritizují, možná i malinko vyčítají. Na druhé straně máme zkušenost, že některé děti neřeknou nic a není to jen proto, že snad jsou nemluvné, ale zejména tím, že s dospělými v minulosti udělaly zkušenost, že při problému jen hubují, vyčítají, trestají, neocení pravdu, takže je mnohem bezpečnější nemluvit. Důvěra také znamená, že dítě vnímá názory dospělých a až na výjimky se jimi vcelku řídí.

Někdy se setkáváme s tím, že dospělí přestávají důvěřovat už velmi malému dítěti proto, že udělá nějakou nepravost. Vymýšlí si, sní čokoládu a svádí prohřešek na Pepka námořníka nebo na malého brášku. Rodiče označí dítě za lháře, když jim vylíčí, jak na vycházce vidělo orla sednout na střechu, a za podvodníka, když zapře, že vzalo ze stolu bonbon. Taková ztráta důvěry ze strany rodičů je však zcela neoprávněná a vyplývá z jejich neporozumění vývojovým možnostem dítěte.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666