5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Efektivní rodičovství krok za krokem

Efektivní rodičovství krok za krokem

Autor: Marie Těthalová | Datum: 11.3.2009 | Vydání: 3/2009

Proč se děti chovají tak divně?

  Jak to, že mě poslechnou jen málokdy? Podobné otázky si kladou nejen rodiče, ale i vychovatelé a učitelé. Také na nich leží výchovné „břemeno“, proto se i oni ptávají, jak to zařídit, aby jejich výchovné snahy nešly vniveč. Moderní demokratická společnost už příliš „nefandí“ direktivní výchově, ovšem výchova-nevýchova bez bariér se nám dnes také nezdá být ta pravá. Jak tedy na to?

Autoři vysvětlují, že základem efektivní výchovy je porozumění. Musíme se zamyslet nad tím, jak reagujeme na nesprávné chování dítěte, a sledovat, co naše jednání způsobí a jak ovlivní chování dítěte. Děti podle nich zlobí především proto, že se snaží na sebe upoutat pozornost, také stojí o získání moci, někdy se zlobením mstí svému okolí a v neposlední řadě předvádějí, jak jsou neschopné. A to i v případě, že jsou naopak velmi šikovné a všechno jim jde od ruky. Jak jinak si vysvětlit chování dítěte, které je samostatné, šikovné a v zásadě prima, ale když si má uklidit hračky, tak „ochrne“ a nikdo s ním nehne? A proč dítě, které rozhodně není stranou rodinného nebo třídního dění, předvádí „scény“? Jen proto, že chce dokázat, jak je bezmocné či jak si zaslouží ještě více pozornosti.

Kniha nabízí strukturovaný „návod“ na to, jak děti vychovávat efektivně, což zní na první poslech trochu nereálně, navíc to skeptikovi, jako jsem já, „zavání“. Proto jsem se ostatně nejdříve bála, že mám v ruce něco jako „manuál k výchově bez zbytečné námahy a s co největším efektem“. Mile mě potěšilo, že tomu tak není; autoři sice nabízejí různé strategie, ale nechávají prostor pro individualitu rodiče nebo vychovatele. Všechny nápady jsou navíc podloženy příklady z praxe, které k pochopení metody pomohou více než jen návody a rady.

Kniha bude užitečným pomocníkem pro všechny, kteří by ze svých dětí chtěli vychovat dobré lidi a nechtějí přitom jít cestou nátlaku.

autor: Don Dinkmeyer, Gary D. McKay Praha, Portál 2008


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666