5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Egyptské školky bojují s chudobou

Egyptské školky bojují s chudobou

Autor: Jana Vinterová | Datum: 1.10.2008 | Vydání: 8/2008

V systému egyptského školství najdeme i školku. Z ní děti odcházejí - tak jako u nás - do školy. Núbijská školka, kterou jsem navštívila, je zřizována a podporována The association for Social Development.

Školka leží v núbijské vesnici na břehu Nilu (protější břeh je město Asuán). Funguje při nemocnici a je určena pro děti od 3 do 6 let. V přízemí jsou třídy školky, v patře zdravotnická část budovy. Jde zde spíš o „hlídárnu“ pro zaměstnané ženy, které se živí většinou navlékáním korálků, přívěsků a náramků pro turisty, a k opečovávání dětí sociálně znevýhodněných. Každopádně zde děti najdou vrstevníky, se kterými společně tráví čas, a péči, kterou ostatní děti neokusí.

Děti se ve školce věnují obvyklým činnostem - kreslení, čtení, seznamují se s angličtinou, matematikou, učí se zpívat. Ve třídě je zhruba 25 dětí, stará se o ně jedna učitelka. Řízené činnosti jsou prokládány relaxací, pobytem v chladných zastřešených částech domu, kde je stín, a hrami. Náplň dne se velmi blíží náplni dne v českých školkách. Jen materiálně jsme na tom o mnoho lépe.

Prozatím není zákonem rozhodnuto, zda má být školka povinná, či nikoli. Mluví se o kindergarten, jde o dvouletý cyklus KG 1 a KG 2 a je dosud nepovinný. Pokud dítě navštěvuje kindergarten, po nástupu do první třídy v 6 letech již najede rovnou na výuku. Písmena, základy angličtiny (nebo němčiny) se mu budou hodit, protože je již bude muset umět. Dítě do školky nemusí, pokud jsou rodiče schopni ho vše naučit doma. Před školkou, kterou jsem navštívila, jsou k dispozici hliněné nádoby s vodou - je dobrým zvykem se takto zprostředkovaným nápojem osvěžit -plastový hrneček je k mání, voda je díky hliněným nádobám poměrně „chladná“, dá-li se to tak říci. Své zdraví jsme však pro jistotu nepokoušeli, u nádob jsme postáli, abychom neurazili, a vstoupili jsme do budovy.

Ahoj, cizinci!

Děti už na naši výpravu čekaly. Všechny byly čistě oblečené, seděly na lavicích kolem centrální vstupní haly v domě a střídaly se s kamarády u tří houpaček. Uvítaly nás zpěvem písní; za skvělý výkon jsme je odměnili potleskem a sladkostmi, které jsme však předali učitelce. Je velmi důležité, aby děti byly poděleny spravedlivě a nedocházelo k možným nedorozuměním a šarvátkám. Proto jsme rozdání dobrot nechali na učitelkách.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 8/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666