5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Hlína je pro děti nejoblíbenější výtvarný materiál

Hlína je pro děti nejoblíbenější výtvarný materiál

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.1.2017 | Vydání: 1/2017

Tvrdí to pedagožka Radka Rubešová, která se tvoření s dětmi věnuje řadu let. Říká, že při výtvarné práci s dětmi je důležitý prožitek. Prožitek je podle ní dokonce důležitější než samotné dílo.

Hlína je pro děti nejoblíbenější výtvarný materiál

Ve své poslední knize nabízíte náměty na práci s hlínou pro malé děti. V čem je tato věková skupina v souvislosti s hlínou specifická?

Velmi ráda pracuji s předškolními dětmi. Jednak je to díky mým vlastním dětem, které mě inspirují, a také z toho důvodu, že menší děti nemají ještě žádné zábrany a vyjadřují se výtvarně velmi svobodně a osobitě. K hlíně mám velmi osobní vztah a fascinuje mě jak její tvořivý, tak terapeutický potenciál.

Děti v tomto věku jsou velmi otevřené práci s nejrůznějšími materiály, tedy i hlíně. Odborná literatura hovoří zároveň o „zlatém věku kresby“, tedy o období největší spontaneity, kreativity a nadšení z výtvarných zážitků. To bychom měli mít na paměti a dát dětem důvěru a prostor se projevit v hlíně tak, jak to sami nejlépe dokáží. V takovém případě vznikají velmi zdařilá díla, která dělají radost jak dětem, tak rodičům.

Z jednotlivých námětů v knize plyne, že pro děti je důležitý prožitek, který jim hlína zprostředkovává. Proč? Co dětem kontakt s hlínou přináší?

S prožitkem pracuji v rámci všech výtvarných aktivit. Často děti vedu k tomu, aby materiál prozkoumávaly všemi smysly, před tím než se dostanou do fáze samotného tvoření. V okamžiku, kdy jsou děti osloveny, v tomto případě hlínou, stává se jejich tvorba osobitější a pravdivější.

Hlína oslovuje především hmat, a to je pro děti předškolního věku velmi důležité stran rozvoje psychomotoriky. Při práci s hlínou se uvolňují nejen prsty, dlaň a zápěstí, ale vlastně celá paže až po rameno. Zároveň hlína zprostředkovává nejrůznější hmatové zážitky, jako je teplo, chlad, tvrdost, měkkost, mazlavost atd.

Hlína je kouzelná také v tom, že s vámi komunikuje. Dotknete se jí a ona reaguje. V něčem to může být hodně podobné skutečnému vztahu s druhou osobou. Proto se taky při práci s hlínou mohou projevovat nejrůznější emoce, které v takových situacích vznikají.

Práce s hlínou může být do jisté míry špinavá. A některé děti jsou velmi citlivé na pocit špinavých rukou. Jak s tím pracujete, pokud se s něčím takovým setkáte?

V takových situacích je třeba citlivého přístupu. Musíme být připraveni, že taková situace může nastat a nebagatelizovat ji. To se nám podaří v okamžiku, kdy vnímáme hlínu nejen jako výtvarný prostředek, ale i terapeutický nástroj.

Prakticky to může znamenat nechat dítěti jeho vlastní tempo při seznamování se s hlínou. Můžeme mu dát nějaký nástroj, skrze který se může hlíny dotýkat. Zároveň dbáme na to, aby hlína nebyla lepivá a blátivá. Pro tyto děti je vhodná hlína pevná, ale tvárná.

Jak děti práci s hlínou přijímají?

Děti při kontaktu s hlínou většinou nemají zábrany. Z mé zkušenosti je to nejoblíbenější výtvarný materiál.

Nabízí úžasné možnosti, jak budovat prostorové objekty. Děti dávají tvar své představě. Někdy to zvládnou sami, někdy potřebují podporu dospělého. Zároveň hlína dokáže uspokojit řadu dětských potřeb, což pro nás může být inspirací při pedagogickém procesu. Tím, že se hlíny dotýkáme rukama, můžeme zažívat nejrůznější pocity, ať příjemné či nikoliv.

Je to odlišná zkušenost než pracovat s jiným materiálem (např. papírem). Hlíny máte plné ruce. Můžete ji hladit, mačkat, bouchat s ní. Můžete si ji odněkud brát a někam jinam dávat. Výtvor vám roste pod rukama a vy si ho v přeneseném slova smyslu přivlastňujete, ztotožňujete se s ním. Tím že ho máte v rukou a dotýkáte se ho, je tento pocit mnohem intenzivnější než při jiné výtvarné práci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666