5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Hry plné nápadů a fantazie

Hry plné nápadů a fantazie

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.4.2016 | Vydání: 4/2016

Malé děti žijí ve světě fantazie. Částečně je to dáno jejich magickým myšlením, které je vývojovou záležitost, jež nejpozději ve školním věku odezní. A pak tuto stránku jejich vidění světa do značné míry posilujeme my, dospělí, když dětem čteme pohádky a vyprávíme jim fantastické příběhy, které rozvíjejí jejich obrazotvornost a představivost.

Hry plné nápadů a fantazie

Ruku v ruce s fantazií pak jde kreativita, a to nejen uměleckého charakteru. Kreativní můžeme být při řešení běžných každodenních problémů, nejen když se snažíme něco vytvořit. Hry, které ze svého bohatého zásobníku nápadů vybrala zkušená vychovatelka Naděžda Kalábová, rozvíjejí právě tyto tak důležité schopnosti. Autorka knihu rozdělila na několik částí. Najdeme zde hry s písmenky, jazykové a komunikační hry nebo hry pro legraci a uvolnění, dále hudební nebo pohádkové hry a také hry s říkankami a příběhy.

Všechny hry jsou v podstatě inspirací, je možné a vlastně i žádoucí je přetvářet, upravovat „na míru“ dětem, se kterými pracujeme. Nejsou nijak náročné na přípravu, nepotřebujeme k nim speciální pomůcky, většinu věcí máme ve třídě. Hry jsou velmi zábavné, mnohé v sobě mají prvek humoru, a tak se děti rozhodně nebudou nudit. Je možné je využít v rámci integrovaných vzdělávacích celků. Pokud máme například v plánu celek věnovaný jarní přírodě, stačí projít bohatý obsah a z přibližně 250 her vybrat ty, kde jsou nějaké jarní prvky. Věnujeme-li se rozvoji fonematického sluchu, budou se nám hodit sluchové hry a hry s písmenky. Potřebujeme-li děti rozpohybovat, najdeme v knize spoustu her, které pracují s pohybem. Knihu podle mého názoru využijí pedagogové mateřských škol a své uplatnění najde i na prvním stupni základní školy, kde se hry dají využít ve školní družině nebo při vyučování. Čerpat z ní mohou také vedoucí dětských oddílů.

Naděžda Kalábová - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666