5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Hurá na tábor!

Hurá na tábor!

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 5.5.2017 | Vydání: 5/2017

Za chvíli tu bude léto a s ním dětské tábory, jejichž nabídka je nepřeberná. Táboroví vedoucí, ale také pedagogové, kteří s dětmi vyjíždějí na ozdravné pobyty a školy v přírodě, stojí před velkým úkolem. Jak zajistit, aby se děti na táboře nebo pobytu nenudily? Jaký program jim nabídnout? Zejména městské děti, které se do přírody tak často nedostanou, zaujmou klasické tábornické aktivity, které vymysleli staří zálesáci a které stále žijí. Mnohé z těchto klasických nápadů představuje kniha zkušeného táborníka Jiřího Červinky. V jeho knize se ale nevzpomíná na staré dobré časy, zálesácká klasika se zde prezentuje tak, aby ji bylo možné zahrnout do programu takových táborů, jako jsou příměstské nebo sportovní.

Hurá na tábor!

Autor v úvodní části vysvětluje, jaké typy táborů dnes existují, a zmiňuje se o přípravě na tábor, která obnáší i přípravu správného vybavení, mezi něž patří například dobře vybraná čelovka. Píše o tom, jak na táboře pracovat s ohněm, a radí také, jak organizovat oblíbené noční hry, které se ale kvůli nepromyšlené přípravě mohou stát pro malé táborníky nepříjemným zážitkem. Samostatná kapitola se věnuje rodinným táborům, které jsou v současné době velmi populární, organizují je často sami rodiče, většinou pod hlavičkou různých spolků.

Nápaditá kniha osloví nejen táborové vedoucí, ale také pedagogy. Mnohé ze zálesáckých aktivit lze využít i během výchovně vzdělávací práce v mateřské škole nebo ve školní družině, a nebude to samozřejmě puťák nebo noční hra. Její výhodou je, že všechny aktivity autor mnohokrát vyzkoušel v praxi a jsou tedy „vychytané“. Umožňují však pochopitelně různé modifikace, čili není nutné doslova se jich držet. Nápady jsou doplněny názornými ilustracemi.

Jiří Červinka - Praha, Portál 2017


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666