5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Indiánské dny

Indiánské dny

Autor: Alena Kulhánková | Datum: 28.2.2007 | Vydání: 2/2007

S dětmi jsme se rozhodli vyrobit indiánský totem. Nejdříve jsme sháněli materiály dostupné v literatuře - obrázky indiánů, indiánských symbolů.

Listovali jsme v dětských encyklopediích, podívali jsme se na pohádku Pocahontas. Sehnali jsme si obrázkový materiál z časopisů a různých brožur. Pak nastala příprava materiálu pro vlastní výrobu totemu. Nejdříve jsme potřebovali vhodné lepenkové krabice. Z nich jsme odstranili izolepu, a aby se krabice neotevíraly, přelepili jsme je papírovou lepicí páskou, na kterou jsme mohli nanášet barvy. Načrtli jsme několik motivů a domluvili se, který motiv bude na jaké krabici. Na boční strany totemu jsme malovali jednoduché indiánské znaky, které se skládali hlavně z trojúhelníků a jednoduchých čar.

Některé části masek na totemu - oči, ústa, nosy, zobák - jsme vystříhali zvlášť z lepenkových krabic a v několika vrstvách si je nejdříve nalepili na sebe a teprve potom je přilepovali na totem. Další části totemu - indiánské zdobení na tvářích, rohy, ale i zdobení kolem masek - byly vystříhané z barevných lepenkových krabic, které jsme dostali v obchodě, kde původně sloužily jako reklamní stojany. Rohy jedné z masek byly vyrobeny ze žlutého lepenkového papíru, ale protože se papír příliš lesknul a působil „uměle“, otiskovali jsme na něj vlnitý lepenkový papír, který jsme natřeli černou temperou. Na křídla orla v nejvyšší části totemu bylo třeba použít pevný lepenkový materiál, aby se křídla nekroutila. A pak už jsme jen malovali a zdobili.

Potřeby pro výrobu totemu: lepenkové krabice, papírová lepicí páska, nůžky, temperové barvy, kousek vlnitého lepenkového papíru, barevné části lepenkových krabic, sklenice na vodu, štětce, lepidlo Herkules.

Další činnosti spojené s touto tematikou:
  * povídáme si s dětmi o životě indiánů -vysvětlení pojmů totem, dýmka míru, týpí, válečná sekera apod.;
  * bubnujeme indiánské melodie na bubínky, doprovázíme je indiánským pokřikem;
  * za doprovodu bubnů tancujeme kolem totemu indiánské tance;
  * vymýšlíme pro sebe indiánská jména;
  * vyrobíme si jednoduchou indiánskou čelenku z papíru a ptačího peří;
  * přineseme si indiánské kostýmy;
  * hrajeme si na strážce kaňonu - děti se rozdělí na dva indiánské kmeny, jedno dítě má zavázané oči, postaví se jako strážce kaňonu do určeného prostoru (mezi dvě židle). Kaňonem prochází vždy děti z opačného kmene, než je strážce kaňonu. V místnosti je ticho, aby se strážce mohl řídit svým sluchem. Hru uvádíme slovy: „Tichou letní nocí se plíží indián z kmene Apačů, aby pronikl do nepřátelského tábora a zjistil počet jeho bojovníků. Na stráži u ústí kaňonu bdí indián z kmene Šošonů a naslouchá v tmavé noci, aby zjistil, nepřibližuje-li se nepřítel.“ Vítězí družstvo, které má méně zajatých bojovníků.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666