5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Internátní školky. V Číně nic neobvyklého

Internátní školky. V Číně nic neobvyklého

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.12.2013 | Vydání: 10/2013

První internátní mateřské školy v Číně vznikly v roce 1949 a byly určeny pro válečné sirotky. Velmi brzy do nich začaly chodit také děti čínských komunistů, kteří byli příliš zaměstnaní na to, aby se starali o své děti. Jaká je současnost čínských internátních školek?

Internátní školky. V Číně nic neobvyklého

Reportérka Madeleine Morris z rozhlasové stanice BBC natočila reportáž ze současných čínských internátních školek a řeší v ní dilema současných žen, které mají malé děti a rády by se vrátily do práce. Mají dítě dát do školky, nebo si najmout chůvu? Měly by s dítětem zůstat doma, nebo pracovat? Měly by se s rodinou přestěhovat blíže ke svým nebo manželovým rodičům, aby mohly využít pomoci prarodičů? Jak se do těchto otázek promítá kulturní tradice?

Madeleine Morris navštívila čínskou internátní školku, kam chodí i děti mladší tří let. Rodinné vazby jsou v Číně sice velmi důležitou hodnotou, ale tisíce čínských rodičů přesto posílají své malé děti do internátu. Proč to dělají? V reportáži jsme mohli slyšet čtyřletou Kelly Jiang, která vběhla do třídy a rodičům zamávala. „Ahoj, mami a tati.“ Když jí rodiče mávali na rozloučenou, už si vesele povídala s učitelkou a kamarády. Žádné slzičky, žádné dlouhé loučení, což je pozoruhodné, protože Kelly se s rodiči uvidí až za čtyři dny. Kelly je jedna z mnoha dětí, které docházejí do internátní školky v Šanghaji. Od pondělí do pátku si hraje se svými kamarády, učí se, jí a spí ve školce, která má pěkné třídy a ložnice. Ve školce se mimo jiné učí karate a podle vedení školky mají děti tyto lekce opravdu rády. Děti mají na výběr z řady dalších aktivit, mohou hrát fotbal, cvičit taekwondo, prohlížet si knížky, učí se hrát na kytaru… Rodiče dětí docházejících do této internátní školky mají také zájem o činnosti, které se blíží školnímu vyučování. Děti se například učí číst a psát některá slova. Domů chodí Kelly Jiang pouze na víkendy. Její rodiče tvrdí, že ji dali do internátu tak brzy proto, aby byla už ve svém nízkém věku samostatná a díky tomu byla schopna přežít ve společnosti. „Nejdříve se nám po ní hodně stýskalo,“ říkají, „ale pak jsme si uvědomili, že bychom se s ní stejně dříve nebo později rozloučili. Samozřejmě jsme moc rádi, když s ní můžeme trávit čas.“ Kellyin otec, který pracuje jako obchodník, říká, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. „Celá rodina se sešla a diskutovali jsme o tom. Navštívili jsme řadu školek a porovnávali je. Nakonec jsme zvolili tuto mateřskou školu, která má běžné i internátní třídy. Zvolili jsme internátní třídu. Výhodu vidíme v tom, že se v ní naše dcera naučí samostatnosti. Zeptali jsme se jí, jestli tam chce, a ona řekla: ‚Ano, chci‘,“ vysvětluje, proč dali své jediné dítě do internátní školky. „Když jsme ji sem poprvé dovezli, bylo to opravdu těžké. Ale pak jsme dostali ze školky zprávu, že si Kelly vede dobře, a viděli jsme, že jsme udělali dobré rozhodnutí. Někteří mí přátelé mě kritizují a říkají, že jsem krutý otec, když jsem své dítě dal do internátní školky. Ale já vím, že to je dobře. Chcete příklad? Když se poprvé vrátila z internátu, ukazovala nám, jak si umí sama poskládat oblečení a uklidit boty. Umějí tohle děti, které chodí do denní školky?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666