5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jak bydlí indiáni? A jak Eskymáci?

Jak bydlí indiáni? A jak Eskymáci?

Autor: Jitka Horová | Datum: 10.6.2009 | Vydání: 6/2009

Předprázdninové vyrábění uvedeme společným povídáním o tom, jak kdo bydlí. Jak bydlí domorodci v rovníkové Africe? Jak kočovní pastevci v Mongolsku a jak Eskymáci v polárních krajích?

Jak bydlí lidé ve městech a na venkově, jak bydleli naši předkové v dávných dobách? Společně hledáme rozdíly a povídáme si o nich. A pak už se pustíme do výtvarného tvoření.

Nejdříve vytvoříme eskymácké iglú. Potřebujeme bílý papír, nižší plastový kelímek oblého tvaru (například od pomazánkového másla), papírovou ruličku, lepidlo a nůžky. Bílý papír pečlivě pomuchláme. Část papíru použijeme k obalení plastového kelímku. Papírovou ruličku zkrátíme a obalíme ji dalším kouskem pomuchlaného bílého papíru. Obě části slepíme a hotové iglú můžeme usadit do sněhové krajiny z bílého papíru nebo soli.

Stan pro indiány

Víte, v čem bydlí indiáni? No přece v tepee! K tomu, abychom si postavili model indiánského obydlí, potřebujeme tužší papír, nejlépe v přírodní barvě, kousek tvrdého papíru, barvy nebo odstřižky barevných papírů a časopisů, lepidlo a nůžky. Z papíru stočíme kornout a slepíme ho. Širší stranu zastřihneme tak, aby kornout dobře stál na stole. Špičku kornoutu odstřihneme. Ze čtvrtky nebo tvrdého papíru vystřihneme kolečko – vstupní dveře – a přilepíme je k teepee. Horní otvor ještě můžeme dotvořit nalepením menšího kolečka z tvrdého papíru (zakrytí „kouřového“ otvoru). Hotový indiánský stan barevně ozdobíme podle vzorů, které najdeme v knížkách, nebo zvolíme dekoraci podle vlastní fantazie.

Pak se pustíme do stavby domorodé chýše. Nachystáme si kelímek od velkého jogurtu, balicí papír, barevné papíry v zelených odstínech (vlastnoručně obarvené papíry, odstřižky barevných papírů, stránky z časopisů v zelených odstínech), lepidlo a nůžky. Kelímek obalíme balicím papírem a postavíme jej dnem vzhůru. Nalepíme okna a dveře z barevného papíru. Ze zeleného papíru vystřiháme lístky, kterými postupně pokryjeme střechu chýše.

A nakonec nás čeká starý známý panelák. K jeho stavbě potřebujeme krabičku, vlnitou lepenku na okna a dveře, lepidlo a nůžky. Krabičku uzavřeme a zalepíme víko. Na boky krabičky nalepíme okna a dveře z vlnité lepenky. Z vytvořených obydlí můžeme sestavit celé osady, vesnice i města a doplnit je stromy, květinami, chodníky…


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666