5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jak přežít, když si nevěřím

Jak přežít, když si nevěřím

Autor: Jana Pokorná | Datum: 6.2.2015 | Vydání: 2/2015

Mít zdravé sebevědomí, sílu čelit překážkám i snahám ostatních lidí o to, abychom dělali především to, co chtějí oni, není jednoduchý úkol. A to ani pro nás dospělé. Přiznejme si bez mučení, že sami také občas propadáme skepsi, máme dojem, že se nám nic nedaří a že to nemůže být lepší. A někdy nám k tomuto pocitu „pomohou“ lidé z našeho okolí. Pokud podobné pocity provázejí děti, a pokud se k tomu přidá vysmívání nebo dokonce šikana ze strany spolužáků, dětí ze skautského nebo sportovního oddílu či sourozenců, jejich sebevědomí se vytrácí a spolu s ním i síla, která by jim pomohla čelit překážkám.

Jak přežít, když si nevěřím

Autoři tohoto rádce pro děti mluví o tom, že vnitřní sílu najdeme tehdy, kdy poznáme sami sebe. Proto je první část jejich knihy věnovaná sebepoznávání. Říkají také, že je jen na nás, jak se budeme cítit. Jistě není lehké usmívat se, když nás někdo trápí, ale na druhou stranu je dobré vědět, že to, zda se na věci budeme dívat negativně či pozitivně, je v našich rukou. V knize najdou řadu cenných rad ty děti, které jsou nesmělé, stydí se, mají dojem, že nikdy nedokážou navázat kontakt s ostatními. Právě tyhle děti – a ostatně také dospělí, kteří jsou nesmělí – mívají dojem, že si jejich chyby a trapasy bude okolí pamatovat nadosmrti. Jednou upadnou na čerstvě vytřené podlaze a ostatní se jim vysmějí? Podle nich se to s nimi povleče do konce života, myslí si, že nadosmrti už budou „ti, co spadli a pak měli mokrý zadek na kalhotách“. Autoři ujišťují, že tyhle věci se stávají všem.

Kniha bude užitečným pomocníkem pro ty děti (a určitě i dospělé), kteří mají pocit, že se jim nic nedaří a že všichni ostatní jsou lepší. Je ji možné využít i v práci s dětmi, které ještě neumějí číst. I v mateřské škole najdeme děti, které si nevěří. A je dobré jim pomoci včas, aby se s nimi tento pocit netáhl dále.

G. Kaufman, L. Raphael, P. Espeland - Praha, Portál 2014


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666