5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jak šel ježek spát

Jak šel ježek spát

Autor: Eva Ptáčková | Datum: 5.9.2007 | Vydání: 7/2007

Celoroční projekt o zvířátkách jsem začala s dětmi realizovat již v září. Pozorovali jsme žížaly a šnečky, na louce jsme sledovali tanec motýlků a podzimní pracovitost včelek a broučků.

U rybníka nás zaujaly žáby i vážky a v zákoutích za garážemi ještěrky na kamenech. Brali jsme si na vycházky lupy a proměnili se v detektivy zkoumající všechno pěkně zblízka a podrobně. Zvířátka jsme sledovali jak na sluníčku, tak při drobném dešti či zvedající se mlze.

S dětmi jsme se domluvili na tom, že budeme sledovat život zvířátek okolo nás po celý rok. V říjnu jsme zkoumali ježky. Z encyklopedií o přírodě jsme se dozvěděli, čím se ježek živí, kolik musí vážit, aby přežil zimu, všímali jsme si drobných chloupečků pod jeho bodlinkami a hovořili jsme o všem, co s ježčím životem souvisí. Získávali jsme informace z přímých pozorování zvířátek i od kamarádů nebo třeba babiček.

Kde ježci bydlí

Dozvěděli jsme se, že ve Velkém Beranově v zahrádkách již mnoho let bydlí několik ježčích rodin. Začali jsme ježečkům říkat Ferdové. První se zabydlel v kompostu za stěnou zahradního domku, další pod prkny pod bezinkovým keřem. Je velmi zajímavé, jak se ježek přizpůsobuje modernímu způsobu života. Každý den ráno jsme si v povídacím „ježčím“ kruhu přidávali další příběhy. Nejzajímavější byl ten, kde se ježčí Ferda zabydlel přímo pod sekačkou na trávu. Děti se zájmem začaly podobné příběhy vyhledávat i doma v knihách a my jsme si pak tato vyprávění četli, než šly po obědě odpočívat.

Poslední říjnový týden, kdy nám přálo krásné slunečné počasí, jsme s dětmi velmi pěkně prožili na vycházkách. Pod rybníkem Mašterákem jsme na kraji ozimého pole stavěli z přírodnin zimní příbytky pro ježečky. V pondělí jsme zbudovali tři domečky z listí, větviček, kamínků, hrudek hlíny a suché trávy. V úterý jsme se těšili na další výlet „za ježourky“, ale zjistili jsme, že je pořád ještě velmi teplo a že ježečci využívají hezkého počasí k maximálnímu doplnění svých tukových zásobiček na svém tělíčku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 7/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666