5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jak zacházet s dětským strachem

Jak zacházet s dětským strachem

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.4.2015 | Vydání: 4/2015

Strach a úzkost. Na jednu stranu nás občas blokují, brání nám v tom, co bychom chtěli nebo potřebovali dělat, na druhou stranu nás chrání před nebezpečím, protože pokud bychom se bezhlavě vrhali do všeho, co se nám namane, mohlo by to s námi dopadnout špatně. Psycholog a rodinný terapeut Lawrence Cohen ve své čtivé knize vysvětluje, jak pomáhat dětem, aby zvládaly svůj strach. Jeho metody jsou neortodoxní, ostatně ne náhodou se v podtitulu knihy píše o hravém rodičovství.

Jak zacházet s dětským strachem

Cohen už jako malý zjistil, že strach je nakažlivý. Pokud se bojí někdo v našem okolí, je hodně pravděpodobné, že se budeme bát také. A úzkostní rodiče a vychovatelé se častěji potýkají s tím, že se děti, s nimiž žijí nebo pracují, bojí. Co s tím? Podle Cohena je důležité, abychom brali dětské prožívání vážně. Je také dobré si uvědomit, co může úzkost a strach provést s životem dítěte. Cohen píše, že z úzkostných dětí častěji vyrůstají perfekcionisté a pesimisté, lidé, kteří se neustále zaobírají jednou a toutéž myšlenkou, lidé, pro něž je svět děsivé a hrozivé místo, a také lidé přehnaně stydliví a závislí na druhých.

Úzkost a strach bychom v žádném případě neměli zpochybňovat, přesto ji nemusíme brát až moc vážně a úzkostné dítě chránit před vším, co by jej mohlo ještě více zúzkostnit, protože bychom z něj vychovali skleníkovou květinku. Cohen doporučuje různé hravé strategie, které dítěti ukážou, že respektujeme, že má z něčeho obavy, ale že mu zároveň můžeme pomoci, aby se jich zbavilo. Zdůrazňuje také, že pouhé uklidňování nepomůže. Pokud se budeme snažit dítěti vysvětlit, že pod jeho postýlkou opravdu není žádné strašidlo, nezabere to. Dítě zjistí jen to, že mu nevěříme. Důležité je, aby dítě mohlo samo rozhodovat o tom, do jaké míry bude vystaveno podnětu, kterého se bojí. Právě těchto tipů a doporučení je plná druhá, praktická část knihy. I když je publikace určena primárně rodičům, osloví v každém případě i učitele malých dětí. Jednak proto, že úzkostní rodiče mívají častěji úzkostné děti, čili některé strategie se budou hodit i v jednání s dospělými. A také proto, že rodiče se mnohdy obracejí s žádostí o radu, jak svému úzkostnému dítěti pomoci, právě na učitelky. Čtivá kniha osloví všechny, kdo vychovávají a vzdělávají malé děti.

Lawrence Cohen - Praha, Argo 2015


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666