5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jedeme na školku v přírodě. Jak ji přežít ve zdraví?

Jedeme na školku v přírodě. Jak ji přežít ve zdraví?

Autor: Eva Jedelská | Datum: 7.4.2014 | Vydání: 4/2014

Upevnit kondici dětí pohybem na čistém vzduchu, otužit je, posílit jejich vytrvalost a dopřát jim nové smyslové podněty – to je cílem výjezdních pobytů předškolních dětí. Samozřejmě je možné, že na škole v přírodě dojde k drobnému úrazu či infekci nebo se dostaví „stýskací chvilka“. S těmito problémy si ale učitelky dokážou poradit a výhody tak jasně převažují nad riziky.

Jedeme na školku v přírodě. Jak ji přežít ve zdraví?

Školka v přírodě není v žádném případě povinná. Rozhodnutí, zda na ni dítě pojede, záleží jak na rodičích, tak na paní učitelce – ve hře je nejen vyspělost dítěte a schopnost vydržet týden bez rodičů, ale i jeho zdravotní stav. „Základním předpokladem pro účast je potvrzení od dětského lékaře, že je dítě zdrávo a může vyjet na školu v přírodě.“ říká Jelka Brabcová, učitelka z MŠ Škola hrou v Milánské ulici v Praze. „I přesto se ale může nějaký další problém objevit. Neseme za děti plnou zodpovědnost, a tak máme právo některé nevzít, pokud se nám zdá riziko příliš vysoké. Děláme to opravdu jen výjimečně, ale už se nám to stalo.“ Mezi zdravotní handicapy, které můžou být důvodem takového rozhodnutí, jsou třeba poruchy krevní srážlivosti, závažné formy astmatu nebo sklon k febrilním křečím. „Před několika lety se nám na škole v přírodě takový případ stal – chlapce, kterému bylo pět a půl roku, postihly febrilní křeče na výletě do přírody, na kopci, dva kilometry od nejbližší silnice. Neměli jsme ani to nejmenší podezření, že by se něco takového mohlo stát, rodiče nic nehlásili. Při výletě se chlapci udělalo špatně, prudce mu stoupla teplota. Upadl do bezvědomí, třásl se, z očí měl vidět jen bělmo. Vypadalo to jako epileptický záchvat. Nejprve jsme zjistili, zda dýchá a tudíž mu fungují základní životní funkce, zajistili jsme stabilizovanou polohu. Vzhledem k teplému počasí jsme měli obavy i z přehřátí, proto jsme ho ochlazovali. Zavolali jsme vedoucímu chaty a než přijel, snesla jsem bezvládného chlapce v náručí k autu. Dopravili jsme ho do nemocnice a zavolali rodičům, aby přijeli. V nemocnici zjistili, že se nejedná o epilepsii, ale febrilní křeče, které jsou podle lékařů v tomto věku již dosti neobvyklé. Vše dopadlo dobře, chlapec byl po pár dnech zcela v pořádku. My jsme zažili opravdu horké chvilky a uvědomili si, jak velkou na sebe bereme zodpovědnost,“ vypráví Jelka Brabcová.

V den odjezdu musí rodiče podepsat „bezinfekčnost“ – prohlášení, že se dítě nesetkalo s infekční chorobou a že bylo „řádně odvšiveno“. Vši do školky většinou zavlečou děti, které mají starší sourozence, na základní škole hemžení ve vláskách snadněji unikne pozornosti. Přivézt si tohle nadělení na školku v přírodě by ale bylo opravdu nepříjemné.

Na stromy lézt povoleno!

O zdraví dětí se na ŠVP starají vyškolení zdravotníci – většinou jeden na 25 dětí. Kvalifikaci si musí obnovovat každé čtyři roky. Povinností zdravotníka je mimo jiné vést každému dítěti zdravotní deník, kam se zapisují všechny jeho speciální potřeby (alergie, jaké léky užívá a kdy apod.), ale i každá zdravotní příhoda a její ošetření.

Zapisuje se i každé vytažené klíště: „Používáme obrysového panáčka, do kterého přesně zakreslíme místo, kam se klíště zakouslo. Je to jednodušší i přesnější než to popisovat, a rodiče pak přesně vědí, jaké místo mají doma sledovat,“ vysvětluje učitelka a zkušená zdravotnice Brabcová. Nejobvyklejším zápisem do zdravotního deníku je ošetření drobných úrazů, odřených kolínek a puchýřů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666