5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > JÓGA, HRY A POHÁDKY

JÓGA, HRY A POHÁDKY

Autor: Simona Hoskovcová | Datum: 7.11.2007 | Vydání: 9/2007

Kniha cvičitelky jógy Věry Rojové v sobě spojuje, co mají děti rády, s tím, co my pro ně považujeme za užitečné.

  Cviky, příběhy, poučení, tvořivost i zamyšlení jsou obsahem 21 lekcí, které nenásilně motivují k jógovému cvičení. Užitečnost jógy je prověřena její dlouhou tradicí a není nutno se o ní rozepisovat. Někdy se diskutuje o využití jógy u dětí kvůli soustředění a klidu, které se při cvičení z velké části vyžadují. Autorka předkládá způsob cvičení a také výběr poloh, jež jsou dětmi určitě dobře přijímané. Kniha je pojata velmi prakticky, takže ji snadno použijeme při přímé práci s dětmi. Principy cvičení i jednotlivé cviky jsou dobře popsané, přesto předchozí znalost jógy a vlastní zkušenost s ní dodá cvičení potřebný rozměr.

Dynamika jedné lekce je patrná z popisu vzorové hodiny. Každé setkání začíná společným posezením a pozdravením, na které navazuje rozcvička. Hlavní částí hodiny je příběh a doprovodné cvičení. Příběh doznívá v povídání o poučení, jež z příběhu vyplývá. Autorka k tomu inspiruje předložením témat, o nichž se může mluvit. Dojmy a myšlenky se mohou usadit při tvořivé výtvarné práci v závěru hodiny. Lekce je ukončena uvolňující hrou a rozloučením. Rituály a pravidelnost dětem vyhovují a dávají jim pocit bezpečí. V předložené struktuře cvičení je tento princip velice dobře využitý.

Autorka nás uvádí do spojení příběhu a cvičení, které je velmi inspirativní. Zvláště předškolní děti a děti mladšího školního věku mají rády vyprávění, jež jim umožní delší soustředění. To lze dobře využít nejen při cvičení jógy, ale například i při masážích nebo relaxaci. V knize najdeme v každé lekci pohádku, která je doprovázena jednotlivými cviky podle toho, o čem se vypráví. Jednotlivé ásany neboli cviky jsou popsány v závěru knihy. Autorka uvádí nejen techniku provedení, ale také možné varianty a účinky cviku. Knížka poskytuje inspiraci, jak obohatit práci s dětmi; jako výhodu vidím možnost využít buď celé nabízené lekce, nebo jednotlivá cvičení, hry a výtvarné náměty.

Věra Rojová Síta Praha, Portál 2007, 115 s.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666