5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Jóga otvírá cestu k sebepoznání

Jóga otvírá cestu k sebepoznání

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 6.3.2017 | Vydání: 3/2017

Podle Věry Rojové Síty, která se józe věnuje řadu let, je toto cvičení cestou, jak získat fyzickou i psychickou harmonii. Vždy samozřejmě záleží na tom, co cvičenec od jógy očekává.

Jóga otvírá cestu k sebepoznání

Co jóga lidem nabízí, jaké jsou její „benefity“ pro zdraví člověka?

Někdy se jóga přirovnává k oceánu či obrovské řece. Každému nabízí, aby se napil, nabral vodu do zásoby či se ponořil a třeba i navždy zůstal v kontaktu. Záleží na tom, co si kdo vlastně přeje a jakou kapacitu má jeho „nádoba“. Účinky jógy nelze konkrétně popsat na pár řádcích. Proto svou odpověď zobecním. Jóga přináší harmonii pro tělo, mysl, vědomí a duši. Díky józe člověk může získat tělesné, mentální, sociální i duchovní zdraví. Jóga otvírá člověku dveře do vnitřního světa, je cestou k sebepoznání a nalezení vnitřní spokojenosti a štěstí.

Mnoho z nás se potýká s nesprávným držením těla. Lze posturu nějak ovlivnit jógou? A pokud ano, jak to „funguje“?

Moje odpověď je ano, jóga napravuje vadné držení těla a je prevencí, aby k němu vůbec nedošlo. Jak to funguje? Vědomě řízený pohyb, který se pravidelně opakuje, mění pohybové stereotypy. Díky cvičení jógových pozic neboli ásan se protahují zkrácené svaly, posilují ochablé svaly a uvolňují se svaly, které jsou v nepřiměřeném napětí. Jógový pohyb podporuje kloubní výživu a přispívá ke správnému fungování celého pohybového aparátu.

Jóga je, pokud se nemýlím, cvičení komplexní, a možná to je i trochu víc než cvičení.

Velmi záleží na tom, co od jógy cvičenec očekává. Znám mnoho lidí, kteří si chtějí jen protáhnout tělo a o další aspekty jógy nejeví zájem. Někdo zas na kurzy jógy přichází pro odpočinek, pro novou sílu či zklidnění myšlenek. Někdo chce napravit držení těla či funkci některého z vnitřních orgánů. Tak je to v pořádku, člověk si odnáší to, pro co si přišel. Na druhou stranu mnozí přijali jógu jako životní cestu, životní styl. Systém, podle kterého cvičím a vedu kurzy, se jmenuje Jóga v denním životě. Tento systém nabízí člověku techniky a rady pro každý životní krok. Denní život se tak pro mě i pro tisíce dalších cvičenců stává jógou a jóga denním životem.

Lidé mají často od cvičení velká očekávání, myslí si, že začnou plavat a hned je přestanou bolet záda, a podobně. Jak dlouho to trvá, než nastoupí účinek jógového cvičení?

Na tuto otázku nemohu odpovědět jednoznačně. Záleží na tom, jak složitý je problém, který chce člověk s pomocí jógy vyřešit, záleží na tom, podle jakého systému člověk cvičí a kolik je ochoten cvičení věnovat času. Důležitý je i správný způsob provádění jednotlivých technik, využití dechu a kontrola nad myšlenkami. Někdy se účinky projeví téměř okamžitě, někdy je třeba projevit velkou trpělivost a na účinky si počkat.

V józe se hodně pracuje s dechem. Proč?

Dech významnou měrou ovlivňuje zdraví, náladu, myšlenky, pocity. Správné dýchání je první pomocí ve stresových situacích, s pomocí dechu se můžeme uvolnit, osvěžit, zahřát, díky dechu můžeme prohloubit koncentraci nebo meditaci. Dech pomáhá rozvádět životní energii do celého těla, vědomé nádechy přinášejí spolu s kyslíkem také pozitivní energii, radost a optimismus, dokážou prozářit vnitřní svět. Výdechy pomohou s uvolněním a očistou těla i mysli. O dechu bychom mohli napsat celou knihu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666