5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > K tomu, aby se dítě dobře naučilo cizí jazyk, potřebuje kvalitní mluvní vzor

K tomu, aby se dítě dobře naučilo cizí jazyk, potřebuje kvalitní mluvní vzor

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 7.3.2014 | Vydání: 3/2014

Zároveň by se mělo s jazykem seznamovat hravou formou a potřebuje podporu nejen ze strany mateřské či základní školy, ale i od svých rodičů, myslí si Marie Horčičková ze Základní školy a mateřské školy ANGEL v Praze 12.

K tomu, aby se dítě dobře naučilo cizí jazyk, potřebuje kvalitní mluvní vzor

Proč se vlastně učit cizí jazyky?

Žijeme v globalizované době, kdy cizí jazyky otvírají dveře k dalším příležitostem, a to pracovním a komunikačním. Pomáhají nám při setkávání s lidmi ze zemí, které jsou pro nás zajímavé a o nichž bychom se chtěli něco dozvědět. Otevírají nám dveře například k literárním skvostům v jiných jazycích. A je škoda nechat si tyto dveře uzavřené, když dnes máme prostor cestovat, poznávat svět. Proč toho nevyužít?

Jak staré děti se mohou efektivně naučit základům cizího jazyka, nebo se s ním seznámit?

Pokud se seznamování se s cizím jazykem odehrává přirozenou formou, podobně jako se děti učí mateřský jazyk, tedy prohlížením si knížek, zpíváním, říkankami nebo hrami, lze začít opravdu hodně brzo. Vidíme to v cizojazyčných rodinách, kdy každý rodič mluví na dítě svým jazykem. Víme, že to funguje, děti si na to velmi rychle zvyknou a velmi dobře si propojí konkrétního rodiče s příslušným jazykem, vytvoří si svůj systém a velmi dobře chápou, která slova patří do určitého jazyka.

Cizí jazyk ale v tomto případě musí být mateřštinou jednoho z rodičů, že? Setkala jsem se totiž i s iniciativou česky mluvících rodičů, kteří se rozhodli, že bilingvní prostředí vytvoří doma uměle. A jeden den mluví na dítě česky a druhý například anglicky. To ale asi není úplně ideální.

Do naší školy a školky také docházejí děti, jejichž rodiče se rozhodli navodit doma cizojazyčné prostředí, ačkoli cizí jazyk není mateřštinou ani jednoho z nich. Podle mého názoru je to realizovatelné, pokud je rodič v daném jazyce na výborné úrovni, bez problému jím komunikuje. A dítě se díky tomu seznamuje s cílovým jazykem v celé jeho šíři. Rodič dítěti musí poskytovat kvalitní mluvní vzor.

Druhý předpoklad je podle mého názoru systém, který si rodina vytvoří a díky němuž dítě ví, jaký jazyk se právě používá. A když není cizí jazyk spojen s určitou osobou, může být signálem pro jeho používání například maňásek, což je praxe, kterou využíváme i u nás v bilingvních třídách na prvním stupni. Cizí jazyk se může propojit také s určitou částí dne nebo určitým typem aktivit. Znám i model českých a anglických dnů a věřím, že i to může fungovat. Musí to ale být jasné pravidlo, které se nepřekračuje, a dítě díky tomu nemá tendenci „míchat“ jazyky dohromady, nebo se u něj tato tendence objeví jen dočasně.

Má smysl výuka cizích jazyků u batolat nebo dokonce u kojenců?

Domnívám se, že ano. Nejde ale o výuku, spíše o osvojování. Rodiče, kteří něco takového pro své dítě naplánují, by ale měli mít dobře promyšlenou návaznost. V případě, že dítě začne ve dvou letech s cizím jazykem, osvojuje si jej hravou formou a má kvalitní mluvní vzor, osvojí si velmi dobře i výslovnost a intonaci, což je fantastické. Nicméně pokud se stane, že nastoupí do první třídy a tam cizí jazyk mít nebude, nebo bude začínat zcela od začátku, to, co si do této chvíle osvojilo, bude naprosto ztracené. Nedomnívám se, že to, co se do té chvíle naučilo, zůstane někde uložené. Pokud se jazyk nepoužívá, začne se podle mého názoru vytrácet, úroveň řečových dovedností se snižuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666