5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Kamzíkův velký skok

Kamzíkův velký skok

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 4.11.2016 | Vydání: 9/2016

Setkání se smrtí, zejména jde-li o odchod blízkého člověka, je vždycky těžké. Výpravná obrázková kniha určená malým předčtenářům a čtenářům tohle náročné téma otevírá. Jejími hrdiny jsou kamzíci, maminka a dva bráškové, kteří tráví dny poskakováním po skalách a hrami. Nikde dlouho nepostojí, stále je něco zajímá, stále nacházejí nové a nové věci, je toho tolik, co je spojuje.

Kamzíkův velký skok

Jednoho dne kamzičí rodinku zpomalil velký sníh a najednou z chumelenice vyrazila šelma. Jeden z kamzíků zůstal ležet na sněhu a už nikdy nevstal… Jak se jeho bráška vypořádá s tím, co se stalo? A co maminka obou kamzičích kluků? Daniel Rušar ve zkratce, a přitom velmi výstižně, nastiňuje proces provázení, který by měl následovat po každé podobné události. Tak jako se my dospělí potřebujeme opřít o někoho blízkého, abychom dokázali zpracovat, co se přihodilo, potřebují stejnou podporu i děti. I když jsou malé, není jejich bolest o nic menší než ta naše, jen za sebou nemají tak dlouhou životní zkušenost, jako je ta naše, a proto se nám někdy může zdát, že netruchlí tak, jako by se mělo. I v tom se pleteme, protože každý z nás prožívá smutek, ale i radost po svém.

Komu je útlá kniha s ilustracemi, které jsou dílem Ľuboslava Paľa, určena? Především dětem, a to i těm, které zatím žádnou ztrátu nezažily. Proč? Třeba proto, že podobná zkušenost se jim pravděpodobně nevyhne, a i kdyby přeci jen nic takového neprožily, jejich kamarádi na tom mohou být jinak. A ze zkušenosti plyne, že vrstevnická podpora je v podobných situacích více než přínosná. Kniha je určena samozřejmě i nám, dospělým. Nejvíce užitku z ní pak všichni budou mít při společném čtení, a to nejen ve chvílích, kdy se někdo z nás vyrovnává se ztrátou blízké osoby. Příběh může posloužit i jako podpora před tím, než něco takového nastane. Autoři zmiňují, že kniha je vhodná především pro děti předškolního a mladšího školního věku.

Daniel Rušar - Praha, Portál 2016


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666