5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Každý konej dnes svoji povinnost

Každý konej dnes svoji povinnost

Autor: Mgr. Marie Těthalová | Datum: 9.4.2009 | Vydání: 4/2009

Být tak samostatný, že se dokážu spolehnout sám na sebe, mít kolem sebe kamarády, s nimiž si užiju neopakovatelné zážitky, a vědět, co dělám, a taky proč. To všechno můžeme získat ve skautu, jehož základy v Čechách postavil Antonín Benjamin Svojsík.

Skauting má své kořeny ve Woodcraft Indians Američana E. T. Setona a scoutingu Angličana R. Baden-Powella. Nezávisle na sobě iniciovali hnutí mládeže, která si byla velice podobná, a jejich myšlenky se rychle šířily po celém světě. Snažili se rozvíjet charakterové vlastnosti dětí, tělesnou otužilost a zdatnost a smysl pro poctivou hru. Seton se vyznal v psychologii dítěte a hravě si dokázal získat i nejzpustlejšího kluka. „Na ulici uzříte hocha, jenž váže psovi provaz na ohon. Myslíte, že hoch úmyslně chce týrati psa? Ani dost málo. Chce se jen pobaviti. Přijdete-li k němu a řeknete: ‚Zlý, zkažený hochu, nech toho a pojď se mnou, budu ti vyprávěti o hodném hochu, jenž dostal se do nebe,‘ myslíte, že si všimne vás, vaší povídky a vašeho nebe? Ale řekněme, že byste mu pravili: ‚Podívej se, hochu! To není pravý způsob, jak se váže provaz na psí ohon. S uzlem, který jsi uvázal, nepoběží ani třemi ulicemi. Ukáži ti, jak uvázati uzel, jenž se nesmekne.‘ Z počátku bude vám hoch ještě nedůvěřovati, ale upoutali jste jeho pozornost. Jste-li vůdcem, jenž své věci rozumí, uvážete dva uzly na provázku a současně jeden na hochovi, žádný z nich se nesesmekne a hocha můžete záhy vésti, kam se vám zlíbí.“ Baden-Powell měl zase bohatou vojenskou zkušenost a jeho skauti měli být především všezvědi, hoši, kteří chtějí všechno zvědět; rozhodně z nich nechtěl mít armádu. „Není militaristického ducha ve skautování, nemáme v úmyslu dělat z chlapců vojáky a učit je krvelačnosti. Naším účelem je vychovati z hochů mladé zálesáky, a nikoli napodobovat vojáky.“ Baden-Powell chlapcům nabízel činnosti, které odpovídaly jejich zájmům a zálibám a zároveň měly výchovný ráz.

Český skaut

Když se v roce 1911 vydal Antonín Benjamin Svojsík na cestu do Anglie, zajímal ho především Baden-Powellův skauting. Pětatřicetiletý profesor žižkovské reálky přijel z Anglie plný nadšení, kromě zážitků si dovezl Powellovu knihu Scouting for Boys a v témže roce položil základ českému skautingu. O rok později se ustavila organizace s názvem Junák, která žije dodnes. Veřejnost přijímala tuto novinku různě. Objevovaly se hanlivé zprávy o moderních cikánech, ale Josef Thomayer nebo František Čáda okamžitě poznali, že skauting je tím, co česká mládež potřebuje. V toce 1915 vznikla dívčí odnož nazvaná Junák – dívčí skaut, a začal vycházet skautský časopis Junák. Když v roce 1918 vznikl samostatný československý stát, otevřela se skautům nová pole působnosti, nové možnosti. Vznikaly nové oddíly, pořádaly se tábory a společná setkání, například Tábor slovanských skautů. Svojsík chtěl děti dostat z učeben ven do přírody, probudit v nich nový život. „Kultura jen a jen knižní vychovává neurastheniky, školní studium napíná až do krajnosti síly mládeže a překáží jejímu tělesnému rozvoji – je proto třeba hledat nové zdroje síly a osvěžení, které by svými účinky paralysovaly zlé následky dnešní papírové a školské pseudokultury,“ prohlašoval.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2009
nebo v
On-line archivu.

Upozornění všem uživatelům on-line archivu časopisů. V úterý 28. 4. 2009 proběhne výměna vstupních hesel do on-line archivu článků časopisů Děti a my, Psychologie dnes, Rodina a škola, Informatorium 3 - 8. Všichni stávající předplatitelé dostanou včas nová hesla mailem.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666