5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Když jeden zvítězí, musí druhý prohrát!

Když jeden zvítězí, musí druhý prohrát!

Autor: Marie Těthalová | Datum: 3.12.2008 | Vydání: 10/2008

Asi bychom nenašli člověka, který nikdy nechce vyhrát. Každý z nás je někdy rád vpředu, první, nejlepší… Kdy se z přirozené touhy uspět stává honba za každou metou, která je v dohledu? A patří vůbec různé soutěže do života malých předškoláků?

Najít hranici mezi „dobrou“ soutěživostí a „zlou“ rivalitou není vůbec jednoduché. PhDr. Soňa Koťátková z katedry primární pedagogiky na PedF UK se domnívá, že takové dělení je velmi ošidné; není jasná hranice mezi oběma typy a každý si může obsah vysvětlit jinak, třeba podle svých osobních dispozic. „Zdravá soutěživost spočívá v určité stimulaci, podnícení dítěte k lepšímu výkonu. Současně to ale způsobí, že vítězstvím jednoho (nebo malé skupiny) mohou trpět ti druzí, což je v určité míře může motivovat, aby příště byli úspěšnější. Opakovaný neúspěch je ale velmi často demotivuje – nemá cenu se snažit. Navíc, jsou-li dlouhodobě neúspěšní, snižuje to jejich sebevědomí a subjektivní, ale i objektivní postavení ve skupině,“ říká Soňa Koťátková. Jedna dvě prohry mohou povzbudit výkon a dodat kuráž do dalšího „boje“, ale mohou mít i nepříjemné „vedlejší účinky“. To když se ostatní začnou „poraženému“ vysmívat. Soňa Koťátková vysvětluje, že právě takové situace jsou tou nezdravou, problematickou stránkou soutěžení. Malé děti si podle ní navíc ještě neuvědomují, že mohou tím, co dělají nebo jak se chovají, někomu ublížit. Proto stojí za úvahu, zda soutěživost předškolních a mladších školních dětí podněcovat. Soutěživé činnosti zaujmou až aktivní děti, kterým už bylo pět let; tyto děti dokážou soutěžit samy, aniž by k tomu někoho potřebovaly.

Soutěže na přání

Děti – alespoň podle zkušeností některých učitelek – mají ale o soutěže zájem. V mnoha školkách se bez nich „neobejde“ žádný karneval, dětský den či jiný zábavný program. I když se ale oslovené učitelky shodují v tom, že soutěže děti opravdu baví, shodují se většinou také v tom, že by děti měly soutěžit v tom, co zvládají, a že preferují, pokud spolu soutěží družstva a ne jednotlivci. Učitelky z MŠ Vinohrady v České Třebové dokonce vymýšlejí soutěže, ve kterých nikdo neprohrává. „Hrajeme třeba známou hru ‚na židličky‘, kterou jsme u nás ve školce trochu obměnili. Volná židlička zůstává v kole a děti si vybírají kamaráda, který si vedle nich sedne,“ vysvětlují.

I v MŠ Velim se soutěží. Tamní učitelky se snaží, aby se dětská soutěživost nehrotila až do maximálních výkonů. „Podle nás je nutná důslednost při vedení dětí k poctivému soutěžení, k radosti z pohybu, ne jen z vítězství. Vždy je třeba pochválit, povzbudit všechny děti, každého za něco jiného (za prvenství, za pěkný styl, za to, že do nikoho nestrkal…). Přiměřenou, tzv. zdravou soutěživost můžeme podporovat, je občas dobré si porovnat své dovednosti, síly, možnosti. V přiměřené míře je pro děti důležité umět přijímat nejen výhru, ale i prohru,“ popisují učitelky, jak to chodí u nich.

Záleží na učitelce

Zdá se tedy, že učitelka může vyjít vstříc přání dětí a zařadit do programu i soutěže. Musí ale vždy dbát na to, aby nikdo „nešvindloval“ a hrálo se podle pravidel. Také je dobře, pokud se děti učí pracovat v týmu, proto je lepší, pokud soutěží celá družstva. Ilona Benešová z MŠ Votice tvrdí, že hodně záleží na pedagogických dovednostech konkrétní učitelky. Může dokonce dětem „pomoci“, aby si vytvořily skupinu, která bude vyvážená. Žádná činnost nesmí být živelná; i když dětem necháme iniciativu, „pravidla musí mít v ruce pedagog,“ zdůrazňuje Ilona Benešová.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 10/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666