5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Když nám síly docházejí

Když nám síly docházejí

Autor: Marie Těthalová. | Datum: 25.4.2007 | Vydání: 4/2007

Závěrečné dva měsíce školního roku jsou pro nás příležitostí k zamyšlení nad tím, co všechno jsme děti naučili. Jsou ale také plné náročných akcí a nám už někdy nezbývají síly.

Čeká nás školní výlet, den dětí a škola v přírodě, děti se těší, ale pro dospělé jsou podobné akce dalším zdrojem únavy a napětí. Energie, kterou jsme načerpali při loňské letní dovolené, už se pomalu rozpustila v běhu všedních dní, a tak nezbývá než vydržet. Nebo snad je ještě šance někde „vykřesat“ zbyteček energie a zvládnout konec školního roku „se ctí“?

Chvilka pro sebe

Podle psycholožky Simony Hoskovcové z katedry psychologie na FF UK je třeba nezapomenout na věci, které nám dělají dobře. „Zkuste si chvilku pro sebe z nabitého programu prostě ‚ukrást‘. A podívejte se na některé věci z jiného pohledu – školní výlet můžeme vnímat jako stres, protože se může stát cokoli, ale také ho lze chápat jako příjemnou příležitost odpočinout si od všedního školního dne. Prác˝e s organizací výletu nebo školy v přírodě se dá rozdělit – podle věku dětí, se kterými pracuji, či pověřit přímo děti nebo jejich rodiče.“ V mateřské škole lze zapojit do organizace i jiný než pedagogický personál – Simona Hoskovcová zmiňuje, že ve školce, do níž dochází její dcera, se mimoškolkových akcí ochotně účastní paní školnice a jedna z kuchařek.

Výlety a školy v přírodě jsou velmi náročné na přípravu. Tu můžeme podle psycholožky spojit například s výukou nebo výchovnou činností tak, abychom ji nemuseli dělat ve svém volnu – např. společně s dětmi vyhledat informace o cíli cesty, naplánovat trasu, vyrobit ceduli s informacemi pro rodiče (děti samy přitom můžou přemýšlet, co všechno budou potřebovat na cestu).

Pro některé z nás je těžké oprostit se od toho, že musíme všechno udělat a zařídit sami. Možná máme dojem, že to nikdo neudělá tak dobře jako my. To je do jisté míry pravda, přesto bychom měli „překousnout“ jisté drobné nedostatky. Chvíle odpočinku a sejmutí části povinností za to určitě stojí.

Můžu si dovolit být unavená?

Mnozí z nás si v sobě nesou pocit, že pokud přiznají únavu, dají tím najevo svou nedostatečnost. Proto „přecházíme“ různá onemocnění, do noci pracujeme (a spánek nahrazujeme dalšími a dalšími šálky kávy) a jedeme takzvaně nadoraz.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 4/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666