5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Kloboukový den

Kloboukový den

Autor: Markéta Lukáčová | Datum: 13.5.2009 | Vydání: 5/2009

Evropský den v Aldborough a klobouky z Koloděj… Na první pohled mají tyto dvě akce jen pramálo společného. Jsou na hony vzdáleny jak v čase, tak místě. Přesto je mezi nimi jedno veliké pojítko v podobě učitelů – nadšenců. Lidí, kteří do své práce chodí s radostí, chutí a zajímavými nápady, jak si spolu se svými žáky užít něco nového.

Do anglického Norfolku jsem se dostala hned po revoluci, byla jsem čerstvě dospělá a jela jsem tam pracovat jako au pair. Měla jsem velké štěstí na rodinu, kde jsem byla zaměstnaná. Znamenala pro mě, přicházející z ateistického prostředí, zásadní mezník. Annie, matka dětí, které jsem měla na starosti, mě přirozeně zapojovala nejen do veškerých aktivit rodiny samotné, ale často mi nabídla i účast na různých společenských, charitativních nebo přátelských akcích v městečku. A tak jsem se dostala i k přípravám a organizaci „Evropského dne“, pořádaného místní základní školou. Jednalo se o rozsáhlý projekt směřovaný k otevření tunelu mezi Anglií a Evropou. Děti si několik týdnů povídaly o jednotlivých evropských státech, zjišťovaly potřebné informace, malovaly vlajky. Vyvrcholením byl pak den D, kdy na dvoře školy každé z dětí ráno obdrželo slavnostně pas, prolezlo dlouhou betonovou rourou až ke dveřím školy, aby tak mohlo vyrazit na výlet do „skutečné“ Evropy. V tu se totiž proměnily jednotlivé třídy. V každé byl navíc ten den přítomen i někdo, kdo v dané zemi delší dobu žil či pracoval a dětem o zemi zajímavou formou vyprávěl. Tak si mohly například v Holandsku vyrobit ze špejlí a papíru větrný mlýn, projít se v dřevácích a ochutnat goudu, v Dánsku si četli pohádky od Andersena a u nás v Československu si malovaly velikonoční kraslice a vlnily se v rytmu Smetanovy Vltavy.

Vltavou od té doby uteklo hodně vody a i v naší malé škole na kraji Prahy, kam chodí mé děti, se stále něco děje. Například 100. den ve škole se již tradičně slaví v kloboucích a na konci dne proběhne velké defi lé v tělocvičně. A pak, že obě akce nemají nic společného. Vždyť k Anglii klobouky tolik patří a my to naopak máme momentálně do Evropy hodně blízko. Tak proč se s dětmi nevydat na pomyslný výlet po sousedních zemích. Navíc ani pas už není potřeba a mezi námi žije i spousta nadšených cizinců, kteří se s dětmi určitě rádi podělí o zajímavosti ze své země.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666