5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2015 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Legislativa

Legislativa

Autor: MŠMT ČR | Datum: 7.3.2012 | Vydání: 3/2012

Pedagogické rady, Poplatky za školní družinu, Pozdní podání žádosti o OŠD

Pracuji jako učitelka MŠ. Každý měsíc máme za povinnost účast na pedagogických poradách. Jak často se tyto porady mají konat? A má ředitelka právo konat poradu vždy tři hodiny po ukončení provozu MŠ? Pedagogická porada je od 19 hodin do 21–22 hodin, a to v pátek! Dokonce jsme měli pedagogickou radu i v sobotu dopoledne! Je to v pořádku? Jsem matka samoživitelka a mám dítě školou povinné. V pátek i v sobotu mám problém s hlídáním dítěte.

Praxe takto pozdních pedagogických porad je velmi neobvyklá. Podobné platí o nařízení pedagogické porady na sobotu, kdy v každém případě vzniká nárok na příplatek za práci v soboru a neděli. Doporučujeme obrátit se na inspektorát práce, který je ve věci příslušný.

Pracující důchodce

Nastoupila jsem do důchodu a po dohodě s ředitelem školy učím v mateřské škole, mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Ráda bych v práci pokračovala alespoň rok nebo dva jako pracující důchodce. Je to možné? Existuje nějaká speciální úprava pro pracující důchodce?

Pokud máte uzavřenu pracovní smlouvu na dobu neurčitou, bude trvat tak dlouho, dokud se ji jedna ze stran nerozhodne vypovědět (zaměstnavatel jen z důvodů vymezených v zákoníku práce) nebo neuzavřete dohodu o ukončení tohoto pracovního poměru. Zvláštní úprava pro zaměstnance/zaměstnankyně v důchodu není.

Poplatky za školní družinu

Moje dítě chodí do školní družiny; poplatek za družinu činí měsíčně 250 Kč. Chtěla bych se zeptat, co se z těchto peněz hradí? Ptala jsem se družinářky i vedoucí školní družiny a ani jedna nevěděla. Děti v družině mají staré hračky a vybavení a vychovatelky říkaly, že na školní rok dostaly na vybavení 2 000 Kč.

Možnost poskytovat vzdělávání a školské služby za úplatu stanoví § 123 školského zákona. Zájmové vzdělávání je vzděláváním, které neposkytuje stupeň vzdělání, proto se na něj vztahuje odst. 2: „Vzdělávání, které neposkytuje stupeň vzdělání, lze poskytovat za úplatu, která je příjmem právnické osoby vykonávající činnost dané školy nebo školského zařízení.“

Viz dále § 133 školského zákona uvádí jako „Příjmy školské právnické osoby“ v odst. 1 písm. e) úplatu za vzdělávání a školské služby.

Základní pravidla hospodaření školské právnické osoby v § 134 odst. 1 říkají, že: „Příjmy získané hlavní činností školské právnické osoby lze použít pouze na tuto hlavní činnost.“

Potud školský zákon. Konkrétně pak úplata za školní družinu má charakter příspěvku na částečnou úhradu neinvestičních nákladů školského zařízení, jeho výši určuje ředitel školského zařízení ve spolupráci se zřizovatelem a maximální výši této úplaty stanoví vyhláška č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, ve znění vyhlášky č.109/2011 Sb.

Úplata za školní družinu se tedy využije na částečnou úhradu neinvestičních nákladů (náklady na energie – teplo, světlo, vodu, ale i na vybavení pomůckami), nesmí být použita na investiční výdaje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Přijďte na kurzy v Portálu! Čtěte nás online!