5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Legislativa

Legislativa

Autor: MŠMT ČR | Datum: 4.5.2012 | Vydání: 5/2012

Platové tabulky pro MŠ, Platové ohodnocení vychovatelky ŠD

Platové tabulky pro MŠ

Zajímalo by mě, zda v letošním roce budou upraveny platové tabulky pro učitelky MŠ, které mají vysokou školu a získaly bakalářský titul. Podle nových platových tabulek jsme na stejné úrovni jako středoškolačky.

Platová stupnice pro pedagogické pracovníky a pracovnice v letošním roce upravována nebude. (Platové stupnice platné v roce 2011 zohledňovaly dosažené vzdělání. Byli to mimo jiné pedagogičtí pracovníci a pracovnice, kdo si vymohl jejich sjednocení, přičemž vzhledem k plánované úpravě systému odměňování s ním nezávisle počítalo i MŠMT. Hlavním argumentem bylo, že pedagogičtí pracovníci a pracovnice vykonávali/vykonávají stejnou práci, ale odměňováni byli rozdílně podle dosaženého vzdělání, i když pro ně zákon o pedagogických pracovnících takové vzdělání nevyžadoval. Zákoník práce i mezinárodní smlouvy stanovují zásadu „za stejnou práci stejná odměna“, kterou je nutné respektovat. Pokud jsou pedagogičtí pracovníci/pracovnice zařazeni do platové třídy, pro kterou nesplňují stupeň vzdělání, uplatňují se u nich tzv. odpočty praxe.

Platové ohodnocení vychovatelky ŠD

Jsem vychovatelkou školní družiny a 15 let mám 9. platovou třídu. Nyní, kdy se všem pedagogickým pracovníkům přidává, jsem byla přeřazena do 8. platové třídy, což je o hodně méně peněz. Zdůvodnili mi to tak, že mě dopláceli z peněz na učitele, že se zařazení do platové třídy určuje podle vykonávané práce, nárok na vyšší platovou třídu má jen vedoucí vychovatelka, na jiných školách mají vychovatelé jen „osmičku“. Pak ale zaslechnu v rádiu, že učitelé jsou naopak rozhořčeni tím, že mají přidáno proto tak málo, že se musí doplatit vychovatelům. Jak to tedy je? Má na to vedení právo? Proč to doposud šlo? Cítím to jako podvod a degradaci mé práce a mého kvalitního čtyřiatřicetiletého pedagogického úsilí, protože jsem se ani nezhoršila a ani nic neprovedla.

Zdůvodnění, které se vám dostalo, nemá žádnou oporu. Na vychovatele/vychovatelky nebylo (vzhledem ke konstrukci normativu) „dopláceno z peněz na učitele“. Nárok na zařazení do platové třídy se skutečně odvíjí podle práce, kterou zaměstnavatel po zaměstnanci/zaměstnankyni vyžaduje. Pokud jste nyní zařazena v 8. platové třídě, zaměstnavatel po vás nemůže práce zařazené v 9. platové třídě požadovat. Pokud je požaduje, musí vás přeřadit zpět do 9. platové třídy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 5/2012 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666