5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2015 Připravujeme nový speciál Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Legislativa

Legislativa

Autor: MŠMT ČR | Datum: 7.3.2014 | Vydání: 3/2014

Nevyužití OŠD

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

Rodič přišel s dítětem k zápisu do 1. třídy v řádném termínu a zažádal o odklad, který byl udělen. Koncem září se však rodič rozhodl, že dítě pošle do školy a odklad nevyužije. Lze toto uskutečnit?

Zákonný zástupce, který se v zákonném termínu dostaví s dítětem k zápisu k povinné školní docházce, může rovnou požádat o odklad povinné školní docházky dítěte v souladu s ust. § 37 školského zákona. Není však vyloučeno, aby si do zahájení školního roku své rozhodnutí rozmyslel a požádal o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání. Je-li této žádosti vyhověno, rozhodnutí o odkladu sice bude pravomocné i nadále, neboť není dán důvod pro jeho zrušení, v praxi se však neuplatní, neboť dítě k povinné školní docházce nastoupí.

Domníváme se však, že žádost o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání je možné podat nejpozději do zahájení příslušného školního roku, resp. že dítě musí být nejpozději se zahájením příslušného školního roku přijato, aby se dnem 1. září stalo žákem základní školy. Ředitel základní školy rozhoduje o přijetí dítěte za podmínek ust. § 36 školského zákona (jak vyplývá též z ust. § 46 odst. 1 školského zákona), z něhož mimo jiné vyplývá, že děti se k základnímu vzdělávání přijímají pro následující školní rok, resp. od následujícího školního roku. Byť lze uvažovat i situace, kdy je v zájmu základního práva na vzdělání třeba užít restriktivního výkladu ust. § 36 školského zákona (popř. extenzivního výkladu ust. § 46 odst. 1 školského zákona) a neomezovat pravomoc ředitele základní školy jen na dobu zápisu, resp. přijímání dětí pro následující školní rok (např. v případě cizinců, kteří podléhají povinné školní docházce a přistěhují se do České republiky až v průběhu školního roku, nebo v případě dětí, jejichž rodiče nesplní svou přihlašovací povinnost k zápisu k povinné školní docházce), nelze takovým výkladem umožňovat zákonným zástupcům, aby si až následně ujasňovali, oč vlastně žádají, a přihlašovali své děti k povinné školní docházce až v průběhu školního roku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Přijďte na kurzy v Portálu! Čtěte nás online!