5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Legislativa

Legislativa

Autor: MŠMT ČR | Datum: 6.6.2014 | Vydání: 6/2014

Odpovědnost pedagoga

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

Kolegyni při přechodu z velké budovy do malé budovy školní družiny utekl chlapec z 1. třídy. Vychovatelka se rychle rozhodla, že za ním poběží, ostatní děti rychle vpustila do šatny a řekla jim, aby se převlékly a šly si do herny hrát. Pak se za uprchlíkem pustila, on vždy počkal na rohu a pak zase utíkal dál. Po chvíli se zastavila a počkal na ni, ona na něj mluvila a podařilo se jí ho v klidu přivést zpět. Nebyl rozrušený, spíš se dá říci, že z toho měl legraci, ještě kolegyni říkal, že běhá pomalu. Chlapec má potvrzené ADHD. Mohli byste poradit, jak se v takovéto situaci správně zachovat? A co odpovědnost pedagoga, jak to s ní je?

Odpovědnost týkající se škol a školských zařízení (s výjimkou mateřských škol) je upravena v § 391 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Za škodu, která vznikla žákům základních škol, základních uměleckých škol, zvláštních škol a pomocných škol při vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá škola. Jde dle našeho názoru o odpovědnost tzv. absolutní, protože zákoník práce neformuluje žádné liberační důvody (t. j. nestanovuje okolnosti, za kterých je právnická osoba vykonávající činnost školy této odpovědnosti zproštěna). Uplatnění tohoto ustanovení však nastoupí pouze v situaci, kdy došlo ke škodě na straně žáka, což z dotazu neplyne.

Co se týče případné odpovědnosti učitele, přichází v úvahu uplatnění pracovněprávní odpovědnosti ze strany zaměstnavatele podle § 250 odst. 1 zákoníku práce. Zde je nutné posuzovat skutečnost, zda bylo jednání zaměstnance zaviněné. Vzhledem k okolnostem uvedeným v dotazu lze se domnívat, že učitelka postupovala adekvátně.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666