5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Legislativa

Legislativa

Autor: Doc., PhDr., Ludmila Čírtková, CSc. | Datum: 5.1.2015 | Vydání: 1/2015

Základní informace o domácím násilí pro pedagogy ve školách

Legislativa - Odpovídáme na vaše dotazy

PODSTATA DOMÁCÍHO NÁSILÍ

V každé rodině dochází občas na hádky a konflikty. Kdy začíná domácí násilí? Když už nedochází k hádkám a konfliktům, ale jeden partner systematicky a opakovaně kontroluje a napadá druhého. Ubližuje mu cestou zejména fyzického násilí, psychického týrání a sociální izolace (zakazuje mu kontakty s širší rodinou, přáteli atp.).

Dále může násilná osoba používat také sexuální násilí a ekonomický tlak (ponechává rodinu bez prostředků a to i na základní potřeby). Pro oběť domácího násilí tím končí autonomie (ve vztahu nemůže rozhodovat o sobě a podílet se na určování chodu rodiny), místo diskuze a vyjednávání, které fungují v běžných vztazích, nastupuje diktování, vyhrožování, terorizování a násilí. K hlavním rozpoznávacím znakům domácího násilí patří:

1. projevy násilí – ale opakované a dlouhodobé

2. cyklus násilí (střídání incidentů a klidových fází) a také permanentní tlak

3. trvalá asymetrie vztahu (ve vztahu jsou jasně rozdělené role na osobu násilnou a na osobu ohroženou).

Rozlišujeme lehčí a těžší případy domácího násilí. Těžší případy mají charakter týrání oběti a jsou kriminalizovatelné podle trestního zákoníku.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 1/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666