5000
Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Léto: doba prázdnin, her… a úrazů

Léto: doba prázdnin, her… a úrazů

Autor: Eva Jedelská | Datum: 6.6.2014 | Vydání: 6/2014

O prázdninách je všechno jinak. Děti, které jindy tráví většinu dne pod bedlivým dozorem maminek, učitelek ve školce či bezpečně „uklizené“ ve školních lavicích, mají najednou mnohem více volnosti. Jezdí na kole, šplhají po stromech, řádí na koupališti, rozdělávají ohýnky.

Léto: doba prázdnin, her… a úrazů

A čím méně jsou děti během chladných měsíců zvyklé na pohyb, tím větší je riziko, že špatně odhadnou situaci nebo přecení své síly. Počet dětských úrazů začíná stoupat v už květnu. Vrcholem jsou pak oba prázdninové měsíce, kdy počet dětských pacientů traumatologických oddělení vzroste z obvyklých 20–30 procent na polovinu všech ošetřených – chlapců je přitom podle statistiky Ministerstva zdravotnictví asi dvakrát víc než dívek. V září řady malých kaskadérů v čekárnách začínají řídnout a od října se situace vrací do normálu. Drobných poranění, která nevyžadují lékařské ošetření, je pochopitelně ještě několikanásobně víc. S odřenými koleny, zaraženými třískami, puchýři a podobně si rodiče většinou poradí, ani ty ale není radno podcenit. U povrchových poranění je nejdůležitější ránu důkladně vyčistit proudem vody a mýdlem a překrýt – dezinfekci peroxidem vodíku nebo jódem už odborníci, na rozdíl od dřívějších doporučení, nepovažují za nutnou. Vedle klasických náplastí a obvazů se dnes nabízejí i moderní obvazové materiály pro „vlhké krytí“, které se nepřilepují k ráně a urychlují regeneraci pokožky. Hojení usnadní i gelový přípravek Hemagel, český patent, velmi úspěšný především v zahraničí, který lze použít pro širokou škálu traumat od rozbitých loktů přes drobná pořezání až po proleženiny.

I u zdánlivě banálních malých poranění ale může dojít k situacím, kdy je lékařská pomoc potřebná. Zrádné jsou především nepatrné, ale hluboké rány způsobené šlápnutím na hřebík (k těm dochází především na táborech), u kterých je značné nebezpečí zavlečení infekce – úzkou sevřenou ránu nedokážete dobře vyčistit. Lékaře navštivte i v případě, že se dítě zranilo v místě šlach nebo kloubů. I malá oděrka zasluhuje odborné ošetření, pokud je červená, mokvá a tepe v ní: jsou to neklamné známky zánětu.

Příčiny úrazů: novým hitem je trampolína

Obvyklou příčinou letních úrazů (především zlomenin dlouhých kostí) předškolních dětí jsou pády z tříkolky, kola či prolézaček na hřišti. Tyto běžné úrazy k dětství patří – skoro by se dalo říct, že jsou určitou známkou toho, že dítě prožívá prázdniny aktivně a ne jen sezením u televize. Dojde k nim přece většinou při sportování nebo „řádění“ venku, a bylo by jistě chybou dětem volný pohyb z přehnané úzkostlivosti zakazovat. Riziko mohou rodiče snížit výběrem hřiště (dejte přednost takovému, které má povrch travnatý, písečný nebo ze speciálního pružného materiálu), ale i oblečení – šňůrky na kapuci, klíče na krku, korálky nebo řetízky se mohou zachytit na prolézačce a způsobit pád, případně ohrozit dítě přidušením nebo dokonce uškrcením. Samozřejmostí by mělo být preventivní používání kvalitních ochranných pomůcek – cyklistických přileb, chráničů, reflexních prvků na oblečení apod.

Poměrně novým fenoménem jsou úrazy, které vznikly při skákání na trampolíně. Mají-li domácí zahradní trampolínu používat děti, měla by být vždy opatřená ochrannou sítí, kterou lze uzavřít kolem dokola. U levnější varianty bez sítě hrozí, že dítě šlápne vedle – takový karambol může vést ke zlomeninám předloktí, pažních či stehenních kostí nebo k otřesu mozku. Trampolína by měla stát na rovném povrchu a kvůli stabilitě mít aspoň některé nožky částečně zakopané v zemi. Dozor dospělého je nezbytný, především v případě, že na nářadí skáče víc dětí najednou. Je třeba dohlédnout, aby divočejší děti neohrožovaly méně průbojné kamarády.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666