5000
Předplatné jako dárek Kurz jako dárek Zdrava 5 Kompletní ročník časopisu 2016 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes Psychologické kurzy Ročník 2015

Portál.cz > Časopisy > Informatorium 3-8 > Ukázky > Logopedické hádanky

Logopedické hádanky

Autor: Jana Pokorná | Datum: 9.12.2014 | Vydání: 10/2014

Asi každý, kdo pracuje s malými dětmi, ví, že klíčem k úspěchu je správná motivace. Děti, které mají problémy s výslovností nebo mají malou slovní zásobu, motivací často neoplývají. Chodit k logopedovi je možná moc nebaví, navíc průběžný nácvik a upevňování hlásek klade velké nároky na čas zaměstnaných rodičů. Proto se úprava výslovnosti a rozvíjení slovní zásoby někdy vytratí do ztracena.

Logopedické hádanky

Určitou odpovědí na tyto problémy je nová kniha sehrané dvojice klinických logopedek, které si uvědomují, že domácí procvičování děti mnohdy nebaví. Proto se rozhodly vytvořit podpůrný materiál, který by děti bavit mohl. Zvolily proto hravou formu hádanek. Jsou to hádanky veršované a v každém dvojverší chybí poslední slovo. Hádanky jsou rozděleny podle hlásek, které se právě procvičují. Na každé dvoustraně jsou čtyři hádanky, které jsou doplněny obrázkovou nápovědou. Obrázky jsou dílem výtvarnice Patricie Koubské a pojí v sobě poetičnost a lehkost s názorností, čili děti nebudou mít problém poznat, o co jde. U každé hádanky je navíc naznačen počet písmen, z nichž se skládá správná odpověď. A pokud by si čtenáři i přesto nebyli odpověďmi jisti, najdou v závěru knihy klíč.

Knížka je primárně určena dětem, které procvičují výslovnost, ale využijeme ji každopádně i v mateřské škole. Hádanky u dětí rozvíjejí smysl pro rým, rytmus a jazykový cit. Hádanky jsou navíc velmi vtipné a odrážejí realitu dětského myšlení a světa, proto si troufám tvrdit, že je můžeme zužitkovat, i když ve třídě žádné dítě s nesprávnou výslovností nemáme. Nabídla bych je i dětem, které se právě učí číst, protože každou hádanku tvoří jednoduché dvojverší a malý čtenář se proto v textu rozhodně neztratí.

Jana Havlíčková, Ilona Eichlerová - Praha, Portál 2014


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666